TTNET Projesini Teradata ile Gerçekleştirdi

TTNET’in veri ambarı dönüşüm projesinde tercihi Teradata oldu. Projenin, TTNET’in önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği yeni çalışmaların da temelini oluşturması bekleniyor.

Teknoloji altyapısını gelişmeler doğrultusunda sürekli yenileyen TTNET, veri ambarı yeniden yapılandırma projesiyle beraber bu alanda da önemli yenilikler gerçekleştirdi. Projenin üç fazının da tamamlanmasının ardından, yeni kaynak sistemlerden gelen verinin aktarılması ve analizi sürecinin önceki sistemlere göre önemli oranda kısalması ile birlikte çok daha iyi performans elde edilmesi bekleniyor.

Projeyi değerlendiren TTNET Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şahin Şen, 2009 yılında başladıkları veri analitiği çalışmalarını gözden geçirmek ve yeniden yapılandırmak için Teradata’yı tercih ettiklerini söyledi. Ellerindeki en önemli kaynaklardan biri olan verinin hızlı ve etkin bir biçimde işlenmesi ve aksiyona dönüştürülmesi gerektiğine inandıklarını kaydeden Şen, “Bu amaçla, mevcut veri ambarı yapımızı Teradata platformuna taşıyarak, daha hızlı ve daha etkin bir sisteme sahip olmayı hedefledik. Proje sonunda, organizasyon içinde etkin veri kullanımının daha da artmasını, kurum ve müşteri analitiği konularında verimli sonuçlar elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Gamze Aydin

Teradata Türkiye Ülke Müdürü Gamze Aydın, TTNET’in kurumsal ve bireysel hizmetleriyle sektöründe öncü bir role sahip bulunduğuna dikkat çekerek, müşterilerine bugünün ve geleceğin iletişim teknolojilerini sunan TTNET’in böylesi önemli bir projede Teradata’yı tercih etmesinden büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Birçok sektörde olduğu gibi, iletişim teknolojileri alanında da ürün ve hizmetlerin odağında müşterinin yer almasının son derece önemli olduğuna dikkat çeken Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: Günden güne büyüyen veri hacmi içinde anlamlı bilgiye ulaşarak onu değere dönüştürmek ve müşteri açısından fark oluşturmak, başarının olmazsa olmaz ölçütleri arasında yer alıyor. Projenin, TTNET’in ‘yeni teknolojilerle hayatı zenginleştiren, kolaylaştıran iletişim ve eğlence hizmetleri sunmak’ çerçevesinde şekillenen misyonuna önemli katkılarda bulunacağına inancım tam” diye konuştu.

Takım ruhu öne çıktı

Teradata’yı tercih etmelerinde en önemli etkenlerden birinin uzman danışman ekibi olduğuna dikkat çeken TTNET Bilgi Servisleri ve Veri Ambarı Departman Müdürü Abdulkadir Kesimli, “Teradata’nın diğer firmalardan daha farklı bir çalışma tarzı var. Her bir müşteriye özel uzmanlar atanıyor ve bu kişiler sürekli olarak müşteri tarafında görevlerine devam ediyor. Danışmanlık ekibi sayesinde Teradata her süreçte bir adım öndeydi. Çalışma boyunca iki ekibin de tek bir aile gibi olduğunu ve takım ruhu taşıdığını gördük. Teradata ile aynı hedefe beraber yürüdüğümüze inanıyoruz. Projenin başarısını sağlayan da bu nokta oldu. Teradata ile çok iyi bir temel attık ve umarız bunu önümüzdeki dönemde de aynı şekilde sürdüreceğiz” dedi.

TTNET Servis Geliştirme Direktörü Olgay Taş ise, “Şirketlerin rekabet edebilmesi için çok önemli bir güç olan veri yönetimi ve analizi konusunda 2013 yılında başlattığımız Teradata dönüşüm projesi ile veri ambarı ve iş zekası platformumuzu çok ileri seviye taşıyoruz. Bu proje, teknolojik altyapımızı güçlendirme hedefinde 2014 yılının en önemli kazanımlarından biri olacaktır” ifadelerini kullandı.

TTNET’in, çalışmanın analizden rapor tasarımına kadar uçtan uca tek bir firma tarafından koordine edilmesini istemesi, bu kapsamda Teradata’nın tüm koordinasyonunu üstlenerek çok deneyimli bir takım oluşturması da projede başarıyı getiren unsurlar arasında gösteriliyor.

Vodafone, Hayat Su Dolaplarında Verimliliği %25 Artırıyor