Dünyanın En Çok Para Kazanan Büyük Veri Firmaları

Verinin değeri her geçen gün artıyor. Veriden değer yaratan firmalar da gün geçtikçe karlarını arttırıyorlar. Peki, dünyanın en çok kar eden Büyük Veri firması konusunda bir bilginiz var mı? Wikibon’un yaptığı araştırma bu firmaları gözler önüne seriyor. Bakın dünyanın en çok para kazanan Büyük veri firmaları hangileri.

PWC (PriceWaterhouseCoopers) geçtiğimiz yıl kendini bir hayli yormuş durumda. Büyük Veri geliri 312 milyon dolar olan firmanın bu rakamı toplam gelirinin sadece %41’i diğer bölüm ise danışmanlıktan geliyor.

Accenture’ın gelirlerinin %50’si Büyük Veriden %50’si ise danışmanlıktan geliyor. Büyük Veriden 415 milyon Dolar elde eden firma Microsoft, Oracle, SAP gibi partnerlerle çalışıyor.

Palantir çok bilinen bir firma olmasa da gelirlerinin %50’sini büyük veriden sağlıyor. Büyük Veri geliri 418 milyon Dolar olan firmanın çalışma alanının büyük bölümü ise hükümetlerle ilgili. Terörist ve yasadışı ticaret yapanları bulmak için analizler yapan firma bu konuda oldukça başarılı.

İş analitiği ve zekasının en başarılı isimlerinden biri olan SAS, Büyük Veriden 480 milyon Dolar elde etmiş durumda. Gelirlerinin %62’si yazılımdan gelen firmanın kalan kısmı ise hizmetlerden gelmekte. Big-Data1_600

Veri tabanı ve uygulamaları konusunda tanınan firmalardan biri olan Oracle Büyük veri konusunda 491 milyon Dolar gelir elde etmiş durumda. Firmanın donanım satışlarının da iyi olduğunu belirtmemizde fayda var.

Veri ambarı konusunda en iyi firmalardan biri olan Teradata geçtiğimiz dönemde Büyük Veriden 518 milyon Dolar gelir elde etmiş durumda. Gelirlerinin %36’sı donanımdan, %30’u yazılımdan ve %34’ü hizmetlerden  gelen firmanın büyümesini göz ardı etmemek gerekiyor.

SAP, HANA teknolojisi üzerinde yoluna emin adımlarla devam ediyor. Toplamda Büyük Veriden 545 milyon dolar gelir elde eden firmanın gelirler toplamının %76’sı yazılımdan ve %24’ü danışmanlık hizmetlerinden geliyor.

Donanım yine Dell’in gelirlerinin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Dell’in sunucu, veri merkezi, donanım ve destek hizmetleri bulunuyor. Dell’in Büyük veri ile ilgili gelirleri ise toplam 652 milyon dolar.

HP büyümeye ve gelirlerini arttırmaya devam ediyor. Firmanın Büyük Veri gelirlerinin toplamı 869 milyon dolar. Toplam gelirinin %44’ünü BT hizmetlerinden elde eden firmanın donanım gelirleri ise %42 seviyelerinde.

IBM geçtiğimiz dönemdeki gelirlerinde gerileme yaşamasına rağmen Büyük Veri konusunda 1.3 milyar dolar gelir ile dünyada ilk sırada yer alan firma. Firma yazılım, donanım ve hizmet konusunda satışlarına devam ediyor.