Turkcell veri transferinde dünyada bir ilke imza attı!

Turkcell veri

Turkcell veri taşıma hızında yeni bir rekora imza attı. Turkcell en uzun mesafede bu hıza ulaşabilen dünyanın ilk operatörü oldu.

Turkcell bu alandaki en yeni teknolojileri şebekesine kazandırmaya devam ediyor. Turkcell önceki gün Edirne ve Gebze veri merkezi arasında yeni teknolojilerle donatılmış canlı şebekesinde tek taşıyıcı üzerinde rejenerasyonsuz 400 Gbps veri transfer hızına ulaştı.

Erişilen bu hızla sabit genişbantta en uzun mesafede veri transferini başarıyla gerçekleştiren dünyanın ilk operatörü Turkcell oldu. Üstün fiber altyapısı üzerinde sağlanan yüksek veri transferi kapasitesi sayesinde Turkcell 5G’ye hazır olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Ulaşılan hızla 17 adet HD filmi 1 saniyede indirmek mümkün

Turkcell’in ulaştığı bu transfer hızı 60 dakikalık toplam 17 adet HD kalitede filmin sadece 1 saniyede aktarılabilmesi anlamına geliyor.

Huawei OptiX OSN 9800M24 ve NE9000 Router sistemlerinin kullanıldığı uygulamada, klasik sistemlerden farklı olarak 75 Ghz bant genişliğinde çalışan tek taşıyıcı teknolojisi sayesinde kanal kapasitesi dört kat artarak 400Gbps’a ulaşırken omurga kapasite verimliliği ise 2.5 katına çıkıtı.

Turkcell veri

Yeniliklerin öncüsü olmaya devam eden Turkcell bu yıl Fransa’da düzenlenen Next Generation Optical Networking Global Konferansı’nda dünyanın önde gelen operatörlerini geride bırakarak “En İyi Küresel Optik Servis Sağlayıcı” ödülünü almıştı.

Dünyanın en ince 5G telefonu: Oppo Reno3 Pro 5G

Turkcell ayrıca 2016 yılında, çoklu taşıyıcılar üzerinden açılan süper kanal teknolojisiyle 1Tbps hız testini gerçekleştiren ilk operatör olmuştu.