Türkiye 5G konusunda en şüpheci ülkeler arasında! İşte araştırma sonuçları

Özel Kurumsal Ağlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

5G, günlük yaşamda devrim yaratacak en üst düzey yeni teknolojilerden biridir. Süper hızlı, düşük gecikmeli internetin temel avantajından güç alan 5 Generation , artırılmış gerçeklik ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi diğer gelişmiş teknolojilerin tüm yeteneklerini ortaya çıkarmak için güçlü bir potansiyele sahip.

Bu olumlu kimlik bilgilerine rağmen, çoğu kişi hala 5G hakkında alaycı. Teknoloji trendleriyle ilgilenen Prolifics Testing, 5 Generation ile ilgili çevrimiçi aramalara dayanarak bir araştırma gerçekleştirmiş. Dünyadaki hangi ülkelerin 5 Generation konusunda en şüpheci olduğunu keşfetmek için çevrimiçi analiz aracı Ahrefs’i kullanan firma sonuçları yayınladı.

Prolifics Testing aramalarında şu sorular yer alıyor: ‘5G tehlikeli mi?’, ‘5G güvenli mi?’, ‘5G zararlı mı?’, ‘5G sağlık riskleri oluşturur mu?’ Ve ‘5G koronavirüs (Covid-19) yayılmasına neden oluyor mu?’

Prolifics Testing, her ay 5 Generation ile ilgili şaşırtıcı 374.700 şüpheci çevrimiçi arama gerçekleştiğini söylüyor. Bu konuda Amerikalılar başı çekiyor. Teknoloji konusunda en tereddütlü ülkelerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri bu konuda da bir numara. Amerika’da 5G ile ilgili günde 1.027 şüpheci arama yapılıyor.

İkinci sırada, 5 Generation ‘ın çeşitli yönlerinden şüphe eden ve sorgulayan İngilizler var. Birleşik krallık ayda 93.400 çevrimiçi arama yapıyor.

Avustralya (32.970), Kanada (22.680) ve Polonya (20.510), her ay 5 Generation ile ilgili 20.000’den fazla çevrimiçi arama yapıyor. Bu ülkelerin nüfusları Türkiye’den az. Fakat şüphecilik tarafı Türkiye’den fazla.

5G Konusunda En Şüpheci Olmasak da Kaygılarımız Var

Endişeli Türkler ise ayda ortalama 7.200 şüpheli 5 Generation sorgusunu arıyor. Türkiye bu değer ile 12. sırada yer almış durumda. 5 Generation  ‘nin kullanıma sunulması yakınlaştıkça bu sorgularında arttığını göreceğiz. Bu konuda kullanıcılara doğru ve onaylanmış bilgiler aktarılması şart. Bu sebepten haber veya içerik üretenlerin konu hakkında detaylı araştırmalar yapması ve halkı doğru bilinçlendirmesi gerekiyor.  5G

Afrika’da sonuçlar ise bir hayli ilginç. Güney Afrikalılar tarafından ayda 13.780 çevrimiçi arama (sekizinci sırada) ve Nijeryalılar tarafından 6.850 çevrimiçi arama (on üçüncü sırada) yapılıyor. 5 Generation teknolojisinin olası olumsuz sonuçlarına ilişkin arama sayıları ise gün geçtikçe artış gösteriyor.

Danimarkalılar ise sıralamada 20.’likte yer alıyor. Danimarka’da her ay 5 Generation ile ilgili olarak ortalama 1.410 şüpheci çevrimiçi arama yapılıyor.

İlgili Haberler

>> Huawei MWC 2021’de 5GtoB çözümünü duyurdu. Detaylar haberimizde.