Türkiye’de İnşaat Sektörü Tamamen Durdu: Nedeni Teknoloji Sektörü İle Aynı

Merkez Bankası dolar ve enflasyon

Türkiye’de inşaat sektörü adeta lokomotif gibi görülüyor. Ülkede yaşanan birçok ekonomik değişimin en önemli mimarı inşaat alanı diyebiliriz. Şimdi ise bu sektör boykot kararı aldı. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

.

Sadece Türkiye’de değil aynı şekilde dünyanın tamamında inşaat sektörü büyük bir öneme sahip. Özellikle gelişmekte olan ülkeler bu alana daha fazla yatırım yapıyor. Köyden kente yaşanan göç ile birlikte inşaat sektörü de hareketleniyor. Ancak Türkiye’de bu sektörün çok büyük bir problemi var. Döviz kurlarındaki artış ile birlikte fiyatlar müthiş derecede yükseldi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu tarafından yapılan açıklamalara göre inşaat faaliyetleri 24 Eylül 2021 tarihine kadar tamamen durduruldu. Bu 2 haftalık süre boyunca hükümet yetkilileri ile görüşme yapılacak. Bu sektörün boykot kararı alması aslında teknoloji sektörü ile aynı nedenlere sahip.

Türkiye’de inşaat sektörü ve teknoloji zor zamanlar yaşıyor

Her geçen yıl yeni cihazlar devasa şirketler tarafından üretiliyor. Apple M1 işlemcili MacBook modellerini tanıtırken Samsung katlanabilir cihazlara geçiş yaptı. Her ne kadar bu tür teknolojiler gelişiyor gibi görünse bile pahalılık nedeniyle Türkiye’de bunları almak son derece zor.

Türkiye'de inşaat sektörü

İnşaat sektörü ise yine aynı şekilde artan çimento ve demir fiyatlarından yakınıyor. Özellikle çimento fiyatlarındaki artışın döviz kurunun bile üstünde olduğu söyleniyor. Bu durum sektörün iş bırakmasına neden oldu. Çözüm bulunana kadar iş yapmayacaklarını ifade eden sektör yetkilileri oldukça dertli.

Fiyatlardaki devasa artışlar sektörleri zora sokuyor

İnşaat sektöründe yaşanan bu boykot kararı diğer sektörlerde de görülebilir. Konu ile ilgili henüz devlet yetkililerinden bir açıklama yapılmadı. Bu iş durdurma kararının büyük yankı uyandıracağı tahmin ediliyor. Türkiye ekonomisinin taşıyıcı lokomotifi olan inşaat ilk defa boykot kararı almış oldu.

Teknoloji sektöründe de benzer sorunlar devam edecek gibi görünüyor. Birçok cihaz fiyat bakımından normalin çok daha üzerinden satışa sunuluyor. Peki siz yaşanan bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Google, Apple’a 15 Milyar dolar ödeyecek: İşte nedeni

>> Bitcoin 100 bin dolar hedefi gerçekleşecek mi: Uzman analistler açıkladı


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here