Türkiye’nin En Büyük Veri Merkezi Yatırımı


12.000 metrekare büyüklüğüyle Türkiye’nin en büyük veri merkezi olacak İstanbul One, 2015’te faaliyete girmeye hazırlanıyor.

Zenium Technology Partners, Türkiye’deki ilk veri merkezi yatırımı için çalışmalara başladı. 2015 yılına kadar tamamlanması planlanan “İstanbul One”, toplam 12 bin metrekarelik kapasitesiyle Türkiye’nin bugüne kadar faaliyete girmiş en büyük veri merkezi olacak.

Zenium’un global deneyimi ve veri merkezi yatırımlarına yönelik bilgi birikimiyle tasarlanan veri merkezi, 3 ana binadan oluşacak ve Tier III+ seviyesinde hizmet sunacak. İstanbul One’ın ilk müşterisi ve iş ortağı KoçSistem ise, Türkiye’nin en büyük sistem entegratörü olarak, Eylül 2014 itibari ile altyapısını veri merkezinin içinde kiraladığı alana kurup, Ocak 2015’ten itibaren tam kapasite ile hizmet sunmaya başlayacak.

Zenium_Istanbul_One_Exterior

PAZARA TOPTAN SATIŞ

Konu hakkında açıklama yapan Zenium Technology Partners Ticari Direktörü Julian King; “Türkiye, veri merkezi pazarının yükselen oyuncusu… Pazarın önemli oyuncularından KoçSistem ile uzun soluklu bir iş ortağı gerçekleştirerek Türkiye pazarına girmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyor. Istanbul One projesinin bölgede planladıkları yatırımların ilk adımı olduğuna dikkat çeken King sözlerini şu şekilde sürdürüyor:

“Zenium olarak veri merkezi yatırımlarında uzman ve deneyimli bir ekibe sahibiz. İşte bu uluslararası deneyimi Türkiye’ye getirmeyi hedefliyoruz. Genç nüfusu ve gelişen ekonomisiyle bizim için doğru bir seçim olan Türkiye, aynı zamanda bilişim teknolojilerine her geçen gün daha çok bütçe ayırıyor. Burada İstanbul One ile gündeme getireceğimiz ‘toptan satış’ kavramıyla veri merkezi pazarının dinamiklerini de değiştireceğimize inanıyoruz.”

İnternette Her Ay 113 bin 500 Yeni Kimlik Avı