Twitch Deepfake İçerikleri Önlemek İçin Sert Yaptırımlar Uygulamaya Başladı

Twitch deepfake içerikleri

Twitch deepfake içerikleri önlemeye çalışıyor. En popüler canlı yayın platformlarından biri olan Twitch deepfake ile üretilen çıplaklık içerikli görüntüler için caydırıcı düzenlemelere başvurdu.

Twitch’in uygunsuz içerik paylaşan yayıncılara uyguladığı yasaklar devam etse de bu yasaklar aynı zamanda yetersiz kalmaya devam ediyor. Nedeni ise uygunsuz içeriğin anlık tespit edilememesi ve içeriğin sosyal medyada yayılmasının saniyeler içinde gerçekleşmesi. Uygunsuz içerik tartışması sürerken içeriklerin deepfake ile oluşturulan sahte görüntüler olması tartışmayı körüklüyor.

Daha önce bu tarz bir olay 30 Ocak’ta Brandon ‘Atrioc’ Ewing’in yayınında yaşanmıştı. Yayıncı Pokimane, QTCinderella ve Maya Higa’nın yüzlerinin çıplak bir vücuda yerleştirildiği görüntüyü yayınlamıştı. Görüntüler kısa sürede gündeme bomba gibi düşmüştü. Twitch bu olayın ardından bu tarz deepfake olaylarının tekrarının yaşanmaması için çalışmalara başladı.

Twitch deepfake içerikleri filtreden geçecek

Twitch oluşturulan bu uygunsuz ve sahte içeriklerin yayılmasının önüne geçmek ve aynı zamanda yayıncıları ve topluluğu korumak amacıyla yeni önlemler aldığını duyurdu. Şirketin politikalarında yaptığı güncellemeler çok ses getirecek.

Twitch deepfake içerikleri

Deepfake gibi teknolojilerle oluşturulan ve çıplaklık içeren sahte içeriklerin gerçek olarak tanıtılması, oluşturulması veya paylaşılması doğrudan kalıcı yasaklamayla sonuçlanacak. Olay, yayıncının ilk ihlali olsa bile durum değişmeyecek.

Sorunu kalıcı olarak bitirmek kolay değil

Yetişkin çıplaklığı politikasına rıza dışı oluşturulan sentetik görüntüler de eklenecek. Bu görüntülerin bir anlığına gösterilmesi bile (amaç görüntüye tepki göstermek olsa da) cezaya tabi tutulacak. Twitch deepfake içerikleri bu nedenle sıkı denetimde olacak.

Öyle görünüyor ki bu görüntülerin tamamen önüne geçmek de mümkün değil. Diğer canlı yayın platformları gibi Twitch’in de uygunsuz içeriğin önüne paylaşılmadan geçmesi ya da görüntülerin saliselik analizini yapması mümkün görünmüyor. Bu durumda bu platformların ellerindeki tek çözüm seçeneği mevcut teknolojide caydırıcı cezalar uygulamak oluyor.

İlgili Haberler:

>> CS:GO Oyuncusundan Ukrayna’ya Yardım, Twitch’ten Rusya’ya Kötü Haber

>> Meta ve Twitch Rekabeti Giderek Sertleşiyor: İşte Yeni Platform