CS:GO Oyuncusundan Ukrayna’ya Yardım, Twitch’ten Rusya’ya Kötü Haber

Ukraynalı profesyonel e-spor oyuncusu Aleksandr “s1mple” Kostyliev, geçtiğimiz günlerde Ukrayna ordusuna 33 bin dolar civarı bağış gerçekleştirerek video oyun dünyasının ilgi odağı oldu. Aslına bakarsanız Kostyliev, bu hareketinden bir süre önce katıldığı turnuvada yaptığı konuşmayla da alkışlanmıştı. Twitch tarafında da dikkat çekici bir adım var.

Kiev merkezli ve Natus Vincere isimli e-spor takımının bir mensubu olan Kostyliev, özellikle Counter-Strike: Global Offensive’daki performansıyla biliniyor. Oyuncu ve arkadaşları, yakın zamanda Polonya’da gerçekleştirilen Intel Extreme Masters Katowice turnuvasına katılmış ve büyük ödül için mücadele etmişti. Turnuvayı kazanamayan oyuncu, yine de imkânları dahilinde bağış yaptı ve bu hareketi takdir topladı.

Peki Kostyliev, turnuva sonrasında nasıl bir konuşma yapmıştı derseniz, Kotaku’daki haberden yola çıkarak kısaca özetleyelim:

“Hepimiz korkuyoruz, ama bu turnuvayı herkes izliyor. Hayranlarımız, arkadaşlarımız ve herkes. Dolayısıyla hepimiz bir arada kalmalı ve her şeyden önce insan olarak kalmalıyız.”

CS:GO Oyuncusundan Ukrayna'ya Yardım, Twitch 'ten Rusya'ya Kötü Haber

Twitch, Rusya’da faaliyetlerini durdurdu ve artık ülke dışındaki Rus yayıncılara da ödeme yapmıyor

Kotaku’daki bir diğer dikkat çekici haber de Twitch’in Rusya’ya yönelik hamlesiydi. Uluslararası platformda pek çok ülkenin, dolayısıyla da pek çok kuruluşun Rusya’ya yaptırım uyguladığını belirten yetkililer, bu çerçevede Twitch ‘in de bazı kararlar aldığını bildirdi.

Bu bağlamda platformun Rus yayıncılarına bir bilgilendirme e-postası yollayan yetkililer, artık yayıncılara para ödemesi yapılmayacağını doğruladı.

Bu kararın arkasında, bildiğiniz gibi Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ve milyonlarca insanın hayatını tehlikeye sokması gösteriliyor.

Öte yandan pek çok Rus yayıncı, farklı ülkede yaşamalarına rağmen bu yasağın kapsamında oldukları için duruma bir hayli üzüldüklerini belirtiyor. Tabii bu yeni karar, yayıncıların reklam ilişkileri ve para gerektiren diğer projelerin de bir anda durdurulması anlamına geliyor.

Bildiğiniz gibi PayPal da dahil pek çok servis, kısa süre önce Rusya’daki faaliyetlerini durdurduklarını bildirmişti. Bu durumda finansal olarak hareket edebilecekleri başka alternatif de görünmüyor şu an.

Beklentiler, savaşın bir an önce durdurularak barışa imza atılması ve etkilenen milyonlarca insanın mümkün olan en kısa sürede normal hayatlarına sağlıklı bir şekilde geri dönebilmeleri.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Yüzünden Toplamda Kaç Kişi Öldü? Önlemler Hâlâ Çok Önemli!