Twitter, Daha Da Güvenli Olacak: Twitter Safety Mode Duyuruldu

Twitter, Çok Tepki Toplayan Bir Özelliğini Kaldırma Kararı Aldı

Twitter Safety Mode: Mikro blog sitesi Twitter, genellikle kısa aralıklarla yeni özellikler tanıtıyor ve bu sayede hem kitlesini memnun etmek hem de yeni kullanıcıları çekmeyi hedefliyor.

Twitter Safety Mode, firma tarafından resmen tanıtıldı ve şimdilik az sayıdaki kullanıcı için “test ve daha da geliştirme amaçlı” olarak kullanıma sunuldu.

Bildiğiniz gibi Twitter, özellikle Türkiye ve Dünya gündemini takip edebilmek için en kullanışlı platformlardan bir tanesi. Ancak öte yandan, bu platformda yalan haberler, hakaret ve benzeri can sıkıcı detaylar da sıklıkla yaşanıyor. Bu tip durumlar, platformu kullanmak isteyen pek çok kişiyi rahatsız ediyor ve bir süre sonra platformdan uzaklaşmalar yaşanabiliyor. İşte firma, kötü dil kullanımı ve kötü paylaşımlarda bulunan hesapları kısa süreliğine engelleyerek “Twitter’ı gerçekten kullanmak isteyen kullanıcıların rahatsız edilmemesini” amaçlıyor.

Twitter’ın resmi blog sayfasında yer alan bilgileri, kendi örneklerimizle kısaca özetlemek gerekirse…

Diyelim ki Twitter’da 1000 takipçiniz var ve genellikle herkese açık olarak paylaşımlar yapıyor, yorumlarda bulunuyor, gelen soruları cevaplayarak daha iyi bir iletişim kurabilmeyi hedefliyorsunuz…

İşte bu esnada, bazen kötü niyetli insanlar da tweet’lerinize gelerek size ya da takipçilerinize hakarette bulunabiliyor, uygunsuz içerikler paylaşabiliyor. Ya da takip ettiğiniz birinin tweet’leri de can sıkıcı olabilir. Haliyle böyle şeyleri kimse görmek istemez. İşte Twitter Safety Mode da burada devreye giriyor.

Twitter, Daha Da Güvenli Olacak: Twitter Safety Mode Duyuruldu

Twitter’ın Ayarlar ve sonrasında Gizlilik başlıklarına gidilerek görülebilecek bu seçeneği aktifleştirdiğinizde, sürekli kötü dil kullandığı ya da uygunsuz paylaşımlar yaptığı saptanan hesaplar, 7 günlüğüne, yani geçiçi olarak otomatik engellenecek. Böylece rahatsız edici içeriklerden korunmuş olacaksınız ve bu sürede engelli hesaplar da kullanım yapamayacağı için hatalarının farkına varacak.

Tabii Twitter, bu sistemin şu an mükemmel çalışmadığını, oluşabilecek sorunlara karşı ekstra çalışmalar yapıldığını belirtiyor. Ayrıca siz de engelli hesapları haftalık otomatik raporlarla öğrenebilecek, bir yanlışlık olduğunu düşündüğünüz hesapların engelini kaldırabileceksiniz. Böylece sizi takip etmeye ve tweet atmaya devam edebilecekler.

Bu, özellikle kadın kullanıcıların korunması için yararlı olabilir. Ayrıca, gazetecilerin korunabilmesini sağlayabilir ve yapılan siyasi paylaşımlarda gerçekleşebilecek saldırıların da büyük ölçüde önüne geçebilir.

Twitter Safety Mode ‘un şu an için yalnızca Twitter’ı İngilizce olarak kullanan az sayıdaki kullanıcı için kullanımda olduğunu belirtelim. Yapılan geri dönüşler ve geliştirmeler neticesinde de yakında herkese açık olarak sunulması muhtemel.

> Windows 11, güncelleme tarihi belli oldu: Windows 10 ücretsiz güncelleniyor!