Twitter epilepsi hastaları için geri adım attı!

Twitter epilepsi hastaları için geri adım attı!

Twitter epilepsi hastaları

Twitter epilepsi hastaları için geri adım attığını açıkladı. PNG dosyalarına artık animasyonlar eklenemeyecek.

Epilepsi Vakfı’nın geçtiğimiz haftalarda Twitter’a karşı suçlamalarda bulunduğunu sizlere aktarmıştık. Epilepsi Vakfı, Twitter’daki trollerin GIF ve videolar ile epilepsi hastalarını hedef aldığını ve bu animasyonlar ile hastaların nöbet geçirmelerine neden olduğunu belirtmişti.

Epilepsi hastaları için Twitter çok tehlikeli!

Twitter sözcüsü bu olaydan sonra Twitter’da GIF ve videoları otomatik oynatmama opsiyonunun olduğunu belirtmişti. Ancak bu açıklama pek yeterli olmamış gibi görünüyor. Bildiğiniz gibi PNG formatındaki dosyalara animasyonlar eklenebiliyor. Ancak Twitter animasyonlu PNG dosyalarını maalesef ki otomatik olarak oynatmama gibi bir opsiyon sunamıyor.

Popüler mikroblog sitesi bu olay üzerinde bugün resmi bir açıklama yaparak; platformuna animasyon içeren PNG. formatındaki görsellerin yüklenemeyeceğini açıkladı.

Twitter’ın epilepsi hastalarına olan duyarı oldukça takdir edilesi türden. Bu tip hastalıklar için gelen en küçük şikayetleri bile değerlendiren Twitter’ın, tüm kullanıcılarına ne kadar önem verdiği bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Umarız bu tip insanlık dışı işlere imza atan troller, sosyal medya platformlarını kirletmekten en kısa sürede vazgeçer.


CEVAP VER