Twitter Hacklenen Hesap Sayısını Açıkladı! Bakın Kaç Hesap Etkilenmiş?

Yeni Twitter Güncellemesi

Geçtiğimiz çarşamba günü Twitter üzerinden gerçekleştirilen saldırı ile yüksek profilli Twitter hesapları eklenmişti. Twitter yaptığı açıklama ile Twitter Hacklenen hesap sayısını açıkladı. 

Twiitter hacklenen hesap sayısını 130 olarak açıkladı. Twitter’ın Çarşamba günü Barack Obama, Joe Biden, Elon Musk, Bill Gates, Kim Kardashian ve birçok yüksek profilli hesabı etkileyen hack olayı hakkındaki soruşturması sonuçlandı. Ve firma 130 hesabın etkilendiğini duyurdu. 

Perşembe günü Twitter destek hesabından yapılan açıklama şöyle: “Şu anda bildiklerimize dayanarak, saldırının hackerlar tarafından yaklaşık 130 hesabın hedeflendiğine inanıyoruz.” 

Çarşamba günü düzinelerce yüksek profilli hesap, bir Bitcoin dolandırıcılığını tweetlemeye başladı ve takipçilerinden bir Bitcoin cüzdan adresine para göndermelerini ve tutarın iki katını geri göndermeyi vaat etti. Twitter’ın hisseleri, hacklenen hesap mesajlarının ardından 1,3 milyar dolar düştü. 

Twitter’ın açıklamasında, yüksek profilli hesaplar çok görünür olmasına rağmen, saldırının sadece Bitcoin dolandırıcılığından daha geniş olduğuna dikkat çekti. “Bu hesapların küçük bir alt kümesi için, saldırganlar hesapların kontrolünü ele geçirip ardından bu hesaplardan Tweet gönderebildi.”

Twitter Hacklenen Hesap Sahipleri İle Birlikte Çalışacak

Twitter, önümüzdeki birkaç gün içinde etkilenen hesap sahipleriyle birlikte çalışmalar yapacağını sözlerine ekledi. “Bu hesaplarla ilgili herkese açık olmayan verilerin gizliliğinin ihlal edilip edilmediğini değerlendirmeye devam ediyoruz ve bunun gerçekleştiğini belirlersek güncelleme sağlayacağız” dedi.

Sosyal mühendislik, saldırganların bir sistemi teknik yollarla kesmek yerine kandırmak veya ikna etmek için kullandıkları bir saldırı anlamına geliyor.

Hazırlanan bir rapora göre, bilgisayar korsanlarının, hacklenen hesap bilgilerini almak için kişilerin hesaplarına bağlı e-posta adreslerini değiştirmelerine olanak tanıyan dahili bir Twitter kontrol paneline eriştiklerini gösteriyor. Twitter hesabı nasıl kapatılır hacklenen hesap

Diğer bir rapora göre saldırganlar haclenen hesap bilgilerini ele geçirmek için Twitter yönetici araçlarına eriştiğini gösteriyor. Twitter yetkilileri tarafından erişilebilen yönetici araçlarının nasıl ele geçirildiği konusunda ise henüz açıklama yapmış değil.

Twitter her ne kadar hacklenen hesap sahipleriyle birlikte çalışacağını beyan etse de saldırının ilk zamanlarında tüm doğrulanmış hesapların tweet atmasını engellemiş ve sorunun nereden kaynaklandığını bulmak için uzun süre uğraşmıştı. Şimdiye kadar gelen yorumlara baktığımızda da özellikle Türkiye’de Twitter’ın destek konusunda eksik kaldığını söyleyebiliriz. Twitter’ın destek konusuna yatırım yapması şart.

İlgili Haberler

>> Hackerlar Twitter çalışanlarını kandırdı Elon Musk, Joe Biden ve diğerlerinin hesaplarını dijital para sahtekarlığı için ele geçirdi

>> Twitter ve Reddit’te dolaşan çocuk ticareti ile ilgili Wayfair komplo teorileri neler?