Twitter ve Reddit’te dolaşan çocuk ticareti ile ilgili Wayfair komplo teorileri neler?


Mobilya ve ev eşyaları satan bir e-ticaret şirketi olan Wayfair, Cuma günü Twitter ve Reddit’te çocuk seks ticareti suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı.

Bir sosyal medya kullanıcısının Wayfair’in pahalı depolama dolapları hakkındaki suçlamaları, Pizzagate olarak bilinen 2016 yılında da yaşadığımız komplo teorisine benzer şekilde internette fırtına estirdi.

Wayfair

Bir Twitter kullanıcısı Wayfair üzerindeki şüpheli dolapların fotoğraflarını paylaştı

Wayfair

Ve ardından sosyal medya kullanıcıları, bu pahalı dolapların kayıp kızlardan isimlendirildiği iddia etti.

Wayfair komplo teorisi nedir?

Wayfair komplo teorisi, şirketin web sitesinde satışa sunulan çok pahalı dolapların aslında kayıp çocuklar olduğuna inanıyor. Dolap resimleri Neriah, Yaritza, Alyvia ve Samiyah olarak adlandırılmıştı ve Sosyal medya kullanıcıları bu isimlerin kayıp kızların isimleri olduğunu keşfettiler.

Wayfair komplo teorileri, 500 Wayfair çalışanının şirketin Boston genel merkezinde grev kararı almasının ardından bir yıl sonra geldi. Grev, çalışanların Wayfair’in göçmen çocuklar için hazırlanan gözaltı merkezlerine yatak sattığını öğrendikten sonra gerçekleşti.

Komplo Teorisi dolaplar ne kadar pahalı?

Kaçırılan kızların isimleri verilmiş dolaplar 12.699.99 dolar ile 14.499.99 dolar arasında değişmekte. 

Wayfair son derece yüksek fiyatlı ürünleri hakkında ne söyledi?

Wayfair sözcüsü Newsweek’e Cuma günü yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Tabii ki, bu iddiaların arkasında hiçbir gerçek yok. Söz konusu ürünler, doğru fiyatlandırılan endüstriyel sınıf dolaplardır. Tedarikçi tarafından sağlanan fotoğrafların ve açıklamaların yüksek fiyat noktasını yeterince açıklamadığını kabul edebiliriz. Ürünleri yeniden adlandırmak ve fiyat noktasını netleştirmek için ürünü doğru bir şekilde tasvir eden daha ayrıntılı bir açıklama ve fotoğraflar sunmak için ürünleri geçici olarak siteden kaldırdık.

İnsanlar Twitter ve Reddit’te ne diyor?

Seks kaçakçılığı teorisine yanıt olarak, bir Reddit kullanıcısı: “Peki, kızlardan sonra adlandırılan bu ürünlerin SKU #’ına bakarsanız, görüntünün sansürsüz bir arama motorunda ( yandex gibi) bikinili çocukların resimlerini gösteriyor. Bundan ne yapıyorsunuz?”

Teoriye inanan birçok sosyal medya kullanıcısına rağmen, bazı Twitter kullanıcıları Wayfair fotoğraflarında gösterilenler gibi bir kutunun içine insan göndermenin mümkün olmadığını düşünüyor.

Bir twitter kullanıcısının yorumu şöyle: “ABD posta hizmetinin veya Fedex’in kutunun içindeki bir insanı duyacağından eminim … günler veya haftalar boyunca yiyecek ve suya ihtiyaç duyacakları ve sadece pozitif bir banyoya ihtiyaç duymayacakları böyle bir insanı sipariş et, ama hala 10.000 Dolar +

NBC News, Ben Collins komplo teorisi iddialarını da içine alındığı bu olayın çarpıtıldığını bildirdi.

Collins, “Pizzagate / QAnon’ların bugün Wayfair eğilimi var. Saklama kutularındaki fiyat aksaklıklarının yanlış bir şekilde şirketin çocuk ticareti yaptığını kanıtladığını iddia ediyorlar.”  Diyerek şöyle devam etti: “Bu, Reddit’in anonim paranoya için bir takas odası olan r / komplo alt dizisi hakkındaki bir yazı nedeniyle başladı.”

Wayfair

Pizzagate komplo teorisi nedir?

“Pizzagate” adlı kurgusal çevrimiçi komplo teorisi, Hillary Clinton’un 2016’da başarısız başkanlık turu sırasında çevrimiçi yayıldı. Clinton ve kampanya şefinin restorandan bir çocuk seks mafyası çalıştırdıklarını iddia ediyor. Komplo teorisi 4 kanaldan kaynaklandı ve Demokrat Parti’den hacklenen ve Wikileaks tarafından yayınlanan e-postalara dayanıyordu.

İlgili Haberler

>> Sosyal Medya Yasağı Yerine Düzenleme Öngörüldü! Dünyadan Örnekler

>> Sosyal medya platformları Türkiye’de kapatılıyor mu? Cumhurbaşkanı’ndan açıklamalar!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here