Twitter, Sadece Para Verenlere mi Güvenli Olacak?

Elon Musk’ın Twitter’ı, yeni bir gündem maddesiyle daha karşımızda. Bildiğiniz gibi platform, 2FA, yani iki faktörlü doğrulama sistemini bünyesinde barındırıyor. Bu sayede daha güvenli kullanım deneyimleri mümkün oluyor ve hesapların kötü niyetli kişilerin ellerine geçmesi engellenebiliyor. Yeni gelen bilgiler ise, bu sistemin artık ücretsiz sürümde kullanılamayacağı yönünde… Peki neden?

Twitter, iki faktörlü güvenlik sistemini sadece Blue kullanıcıları için, yani aylık para ödeyen kullanıcılara özel olarak konumlandırmaya hazırlanıyor. Bu sistem, hali hazırda ücretsiz sürümde var, ama 20 Mart 2023 tarihinden itibaren tarih olacak.

Peki neden böyle bir karar aldı?

Şirketin resmi blogunda yer alan bilgiler, telefon numarası tabanlı 2FA yönteminin kötü niyetli kullanıcılar tarafından suistimal edildiğini ve spam mesajlar sebebiyle can sıkıcı sonuçların ortaya çıktığını işaret ediyor. IGN sitesindeki haberde, spam mesajlar sebebiyle yıllık 60 milyon dolarlık kayıptan da söz ediliyor.

Dolayısıyla ücretsiz kullanımda bu yöntemden vazgeçilecek. Tabii bu, bağlı telefon numaranızın hesabınızdan silineceği anlamını taşımıyor. İsterseniz ayarlar kısmına giderek numaranızı kaldırma şansınız var.

Twitter, Sadece Para Verenlere mi Güvenli Olacak?

Öte yandan yetkililer, ücretsiz kullanılan hesaplar için farklı güvenlik uygulaması ve iki faktörlü doğrulama sistemlerinin hâlâ kullanılabilir olduğunu da ekliyor. Yani “güvenlik” konusu hâlâ önemli.

Zaten bu özelliği çoğu kullanıcı kullanmıyordu…

IGN sitesindeki haberde, Temmuz 2022 itibarıyla gerçekleştirilen bir güvenlik araştırması sonuçlarına yer verildi. Bu raporda, aktif hesapların yalnızca %2.6’sının iki faktörlü güvenlik sistemini kullandığı bildiriliyor.

T Blue, henüz ülkemizde kullanımda değil. Şu an aktif olarak kullanıldığı ülkeler ve fiyatlandırma detayları için buraya göz atabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Evim Yuvan Olsun! Düşük Fiyata ya da Ücretsiz Kiralık Ev Kampanyası!