Sosyal medya platformları Türkiye’de kapatılıyor mu? Cumhurbaşkanı’ndan açıklamalar…

sosyal medya kanunu hapis

Sosyal medya platformları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. Peki, Twitter, YouTube ve Netflix kapatılacak mı?

.

Son dönemde Twitter üzerinde yapılan ve hakaret boyutuna ulaşan söylemler, Netflix’teki dizilerin içerikleri, YouTube’da yayınlanan toplum ahlakını bozan videolar derken sosyal medya platformları için çeşitli çözümlerin getirilebileceği gündeme gelmişti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bu süreçte insanları T.C. Kimlik No ile sosyal medya hesaplarına giriş yapması gerektiği konusunda öneride bulunmuştu. Bugün ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Twitter, YouTube ve Netflix gibi platformlar için yeni açıklama yaptı.

Sosyal medya platformları Türkiye’de engellenecek mi?

AKP’nin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Niçin YouTube, niçin Twitter, niçin Netflix şu bu gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz. İşte bu ahlaksızlıkları ortadan kaldırabilmek için. Yalanın iftiranın kişilik haklarına saldırının alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Türkiye’ye bu tür mecralar yakışmıyor. Bu millete, ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz. Kanunların suç saydığı her konuda hak arama ve önleme yolları açık olmalıdır. ABD’lisi, Avrupalısı, Çinlisi bu imkana sahipken 83 milyonluk Türk vatandaşının sosyal medya terörü karşısında eli kolu bağlı kalmasını kabul edemeyiz. Bu konuda kapsamlı bir hukuki düzlenme üzerinde çalışıyoruz. Bu düzenlemenin süratle hazırlanması ve yürürlüğe sokulması çağrısında bulunuyorum. Yasama dönemi bitmeden tamamen bu meseleyi halledeceğimizi umuyorum. Hukuki düzenleme tamamlandığında erişim engeli ile adli ve mali yaptırımlar dahil her türlü yöntemi devreye sokacağız. Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir.” açıklamasında bulundu.

Sosyal medya platformları

Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına bakacak olursak, sosyal medya üzerinden yapılan terör propagandaları, kişi ve kurumlara hakaret gibi olaylın önüne geçilmesi ve suçluların hızlı bir şekilde tespit edilip cezalandırılması için yeni bir düzenleme yapılacak. Bu düzenlemenin şimdilik nasıl yapılacağı ise bilinmiyor.

Bir dönem Türkiye’de 2014 yılında YouTube’a ve Twitter’a erişim engellenmişti. Yaklaşık 2 yıl süren bu erişim engelinin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ofisinde gerçekleşen Suriye konulu üst düzey toplantıda ortam dinlemesiyle alınan ses kaydının YouTube’da ve Twitter’da paylaşılmasından sonra böyle bir kararın alındığı açıklanmıştı.

Şimdiki süreçte sosyal medya platformlarının artık Türkiye’de ofisleri bulunuyor. Yapılan şikayetler ise anında değerlendirilip içeriğe göre direkt işlem yapılıyor. Ancak bazen yapılan başvurulara geri dönüş süresi çok uzuyor. Muhtemelen bu konu hakkında bir çalışma yapılacak ve tehlikeli bu tip içerikler direkt olarak engellenebilecek.

İlgili Haberler

>>Twitter Hesabı Nasıl Kapatılır? Ayrıntılı Anlatım

>>Facebook boykot ediliyor – Dev şirketler reklam vermeyeceğini açıkladı

>>Sosyal Medya #worldwar3 Etiketiyle Çalkalandı. 3. Dünya Savaşı mı Çıkıyor?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here