Ücretsiz Müzik Paylaşım Platformu LimeWire Geri Dönüyor!

LimeWire, 2000’li yılların başlarında oldukça popüler bir dosya paylaşım platformuydu. Dünya çapında milyonlarca kullanıcı, bu program üzerinden film ve müzik dosyalarını ücretsiz olarak paylaşabiliyordu. Tabii bu, bir yandan korsan kullanım konusunu da gündeme getiriyor ve tartışmaları gündeme getiriyordu. Sonra yıllar geçti ve LimeWire’a veda ettik. Yeni gelen bilgiler ise, platformun geri dönme amacında olduğunu gösteriyor. Fakat bu kez ücretsiz dosya paylaşım amaçlı olarak değil, yeni nesil ihtiyaçlar doğrultusunda bir NFT pazarı olarak…

İki girişimci, Avusturya’da LimeWire’ın haklarını satın aldı ve platformu bir NFT platformu olarak hayata döndürmek için harekete geçti. Paul ve Juan Zehetmayr isimli girişimciler, eski LimeWire ekibinden bağımsız, dolayısıyla yepyeni bir şirket olarak platformu hayata geçirmeye hazırlanıyor. Tabii bu ismin tercih edilmesinde, hem nostalji uyandırması hem de artık bir ikonik marka olmasının payı büyük.

Girişimcilerden Julian, LimeWire’ın şu an mevcutta var olan medya akış platformlarına bir alternatif olarak yola çıkmayacağını, bunun yerine sanatçıların hazırladıkları müzik ve tasarım çalışmalarını hayranlarına ulaştırabilmek için uygun bir zemin olma amacını taşıyacağını belirtiyor.

Ücretsiz Müzik Paylaşım Platformu LimeWire Geri Dönüyor!

Yetkililer, sanatçılara eksiksiz bir hizmet vermek istediklerini de üzerine basarak söylüyorlar. Bir zamanlar özellikle müzisyenler ve yapımcıların gözünde yasadışı bir platform olarak görülen ve çeşitli davalarla karşı karşıya kalan LimeWare, yüzlerce milyon dolarlık davalar neticesinde kapatılmıştı. Eh, nereden nereye, değil mi? Platform, şimdi de farklı isimlerin çabasıyla tekrar hayata geçiriliyor ve “haklar” konusuna çok özen gösterileceği bildiriliyor.

Markanın yeni sahipleri, LimeWire isminin tartışmalı bir geçmişe sahip olduğunun farkında. Aslında buna rağmen markanın satın alınması ve yeni bir amaçla faaliyete sokulması riskli bir hamle olarak görülebilir, ama öte yandan kripto temelli çalışmalarla nostalji faktörünün birleştirilmesinin sektöre yeni bir soluk getireceğini de düşünüyorlar.

Şu an bir bekleme listesi mevcut ve mayıs ayı itibarıyla faaliyetlerin başlaması planlanıyor. Satışlarda herhangi bir kripto cüzdan ön koşulu bulunmayacak ve dolar üzerinden gerçekleştirilebilecek. Yani koleksiyoncular, kredi kartı kullanarak da koleksiyon parçaları satın alabilecek.

İlgili Haberler

>> Yeni iPhone SE 2022 ‘nin RAM Kapasitesi Belli oldu!