Unreal Engine 5 Epic Games tarafından duyuruldu. İşte ilk detaylar…

Unreal Engine 5 Epic Games tarafından duyuruldu. İşte ilk detaylar…


Unreal Engine 5, PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi yeni nesil konsolların performansından yararlanarak bizlere çok daha iyi bir deneyim sunacak.

Unreal Engine 5 evrimdel bir dönüşüm ile birlikte gelecek. Geliştiricilerin milyonlarca çokgen içeren devasa karmaşık nesneleri oyunlarına eklemesine ve motorun sunduğu yeni nesil özellikler ile çok karmaşık nesneler bile ekranda kolaylıkla oluşturulabilecek. Tabii ki söz konusu PlayStation 5 olduğunda donanım performansının da buna tam anlamıyla destek vereceği söylenebilir.

Ayrıca Epic Games, PS5 üzerinde çalışan yeni motoru gerçekten çarpıcı bir demoda sergiledi. Aşağıdaki bağlantıdan demoyu izlemeniz mümkün. 

Yukarıdaki demoda gördüğünüz yeni nesil oyun motoru sayesinde 8K ve 16K ekranlar gelene kadar alınabilecek maksimum kalite bu gibi gözüküyor. Epic Games yöneticileri bu görüşü savunuyor.

Unreal Engine 5 ‘in en büyük gelişmeleri Nanite ve Lumen adlı bir çift yeni ürün etrafında toplanıyor. Nanite, söz konusu dinamik renderlama konusuyla ilgili ve çok detaylı bir manzara oluşturulmasına izin veriyor. Lumen ise dinamik sahne aydınlatması için yeni bir alan yaratıyor. Bu ürün sayesinde dijital varlıkların daha gerçekçi bir şekilde aydınlatılmasına olanak sağlanıyor. 

Yeni güncelleme, bağlantıyı daha da ileriye taşıyacak ve Epic Online Services’ı, geliştiricilerin Fortnite gibi mobil, konsol ve PC’ye bağlanan çevrimiçi oyunlarını birden fazla platformdan yararlanmasına yardımcı olabilecek araç setleri ile bir araya getirecek.

Büyük güncellemenin piyasaya sürülmesiyle ilgili haberlerin yanı sıra Epic Games, şaşırtıcı bir şekilde Unreal Engine 5 ‘den yararlanacak olan Fortnite’ın PlayStation 5 ve Xbox Series X ‘te yeni bir tanıtım gerçekleştireceğini de bu yeni oyun motorunun tanıtımında paylaştı. Oyunun çizim sanat tarzı artık sınırları zorlamayacak. 

Aşağıdaki bağlantıdan 2012 yılında tanıtılan Unreal Engine 4 demosunu izleyebilirsiniz. Bu iki nesil arasında yaklaşık 8 yıl var. Ve evet, iki motor arasında büyük bir sıçrama bariz olarak gözükmekte. 

Unreal Engine 5 Ne Zaman Çıkacak?

Epic, 2021’in başlarında UE5’i önizleyeceğini ve 2021’in sonlarında piyasaya süreceklerini söylüyor. Hali hazırda geliştiriciler UE4 ile geliştirmetye devam edecekler ve bu yılın sonlarına doğru UE5 ‘e geçmek için araçlar kullanıma sunulacak bu sayede yeni geliştirilmiş oyunlar’da kolayca UE5’e geçebilecekler. Epic Games’de amiral gemisi oyunu Fortnite’ı 2021’in ortalarında UE4’ten UE5’e dönüştüreceğini söylüyor.

>> Polonyalılar şokta! Disco Elysium Türkçe dil seçeneğine çok yakında kavuşabilir!

Unreal Engine 5


CEVAP VER