Uzay Seyahatinde Tuvalet Problemi Can Sıktı: SpaceX Gelişmiş Tuvaletler Kullanacak

Elon Musk Ukrayna

Uzay seyahatinde tuvalet problemi büyük bir sorun yaratmış gibi görünüyor. Özellikle son dönemlerde bu konu daha önemli hale geldi. Hadi gelin merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

SpaceX dünyanın en büyük uzay şirketleri arasında yer alıyor. Özel sektörün ilk defa uzay alanında bu şirket ile başarılar sağladığını biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde ilk defa uzay uçuşu gerçekleştiren bu şirket son derece popüler. 4 kişilik sivil ekibin Dünyanın etrafında döndüğü Inspiration4 görevi uzay turizminin kapılarını açmıştı.

Ekip uçuş sırasında tuvalet kaynaklı bazı problemlerin yaşandığını söyleyince herkeste büyük bir şaşkınlık oluştu. Uzayın derinliklerine gidip 3 gün boyunca dönen bu ekip ne yazık ki tuvalet konusunda başarısız oldu. Yaşanan bu tuvalet kaynaklı problemler Elon Musk tarafından da gündeme getirildi. Ona göre tuvaletlerin mutlaka geliştirilmesi gerekiyor.

Uzay seyahatinde tuvalet problemi gündem oldu

Twitter hesabı üzerinden Musk önemli bazı açıklamalar yaptı. Kapsüldeki atık yönetim sistemi ile ilgili bir anormallik sezdiğini ifade etti. Henüz tam olarak ekibin nasıl bir sorunla karşılaştığı bilinmiyor. Ancak 3 gün boyunca devam eden geziyi olumsuz yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Hatta bu durum Twitter gündemine bile oturdu.

Uzay seyahatinde tuvalet

Florida’da Inspiration4 ekibini bizzat tebrik ettiğini belirten Musk, ısıtmalı tuvalet koltuğu teklifi aldı. Kendisi yapılan bu teklife kayıtsız kalmadı. Gülme emojisi ile bu teklife cevap verdikten sonra daha gelişmiş tuvaletlerin kullanılacağını ifade etti. Bu seferki uçuşta tuvaletin bazı sorunlar yarattığını söyledi.

Uzay yolculuklarda tuvalet seçeneği geliştirilecek

NASA tarafından yapılan uzay yolculuklarında bile tuvalet ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Uzayda yerçekimi olmadığı için tuvalet gibi basit ihtiyaçlar bile sorun haline gelebiliyor. Bu nedenle bazı cihazların tuvalet kullanımı konusunda geliştirilmesi şart.

Evlerimizde kullandığımız tuvaletler ile uzayda kullanılanlar arasında önemli bir fark var. Uzaydaki ortam ile Dünya’daki ortamın aynı olmaması tuvalet sorunlarını da artırıyor. Bakalım Musk bu sorunu nasıl giderecek? Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> SpaceX, Tümü Sivillerden Oluşan Dünya’nın İlk Uzay Uçuşunu Başlattı

>> NASA Ay Projesi Jeff Bezos Dayağı Yedi: Blue Origin Pes Etmiyor