SpaceX, Tümü Sivillerden Oluşan Dünya’nın İlk Uzay Uçuşunu Başlattı

ilk uzay restoranı

SpaceX, geçtiğimiz çarşamba akşamı itibarıyla tüm personeli sivillerden oluşan Dünya’nın ilk uzay uçuşunu başlattı. Uzayda gezmek ister miydiniz?

SpaceX, yine oldukça önemli bir gelişmeyle gündeme geldi. Firma, geçtiğimiz çarşamba akşamı, Florida’daki NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden bir fırlatma gerçekleştirdi. Inspiration4 isimli görev, tüm personeli sivillerden oluşan Dünya’nın ilk uzay görevi.

SpaceX, bu uçuşta Falcon 9 roketini kullanıyor, ki bu roket, bildiğiniz gibi tekrar tekrar kullanılabilir bir roket. Bu sayede hem maliyetler azalıyor hem de “uzay turizminin” daha mümkün hâle geliyor.

Evet, SpaceX roketiyle uzaya gidenlerin hepsi sivil, yani profesyonel bir astronot bulunmuyor. Normalde rokete toplamda 7 kişi sığabiliyor, ama bu seyahatte sadece 4 kişi var. Kimdir onlar derseniz…

Shift4 Payments Kurucusu ve CEO’su Jared Isaacman,
Hekim Asistanı Hayley Arceneaux,
Havacılık Veri Mühendisi Chris Sembroski,
Yerbilimci Doktor Sian Proctor. SpaceX

Bu dörtlü arasında Isaacman, aynı zamanda roketin komutanı pozisyonunda yer alıyor. Basitçe anlatmak gerekirse, basılmaması gereken düğmeler konusunda ekibi uyarıyor ve olası soruların cevaplanması için yardımcı oluyor.

SpaceX, Tümü Sivillerden Oluşan Dünya'nın İlk Uzay Uçuşunu Başlattı

Space X ‘te keyifler yerinde olsa gerek. Yakın zamanda Virgin Group’tan Richard Branson ve Amazon’dan Jeff Bezos da özel roketleriyle kısa süreli uzay gezisi gerçekleştirmişti, ama onlar alt yörüngede birkaç dakika kaldıktan sonra geri dönüş süreci başlatılmıştı. Space X ‘in Inspiration4 görevinin en önemli tarafı ise, üç gün boyunca yörüngenin 360 mil yükseğinde kalacak olması ve her 90 dakikada bir Dünya’yı dolaşacak olması. Hatta bu gezi sürecinde herhangi bir uzay istasyonu ile bağlantı kurulmayacak. Bunun için de roketin bağlantı kısmındaki parçaları çıkarılıp yerine özel bir pencere yerleştirildi. Böylece ekibin uzayı seyretmesi daha kolay olacak.

Peki, dört kişi olarak uzaya gitmek ve 3 gün boyunca geziyi devam ettirmenin maliyeti nedir? Aslında bu projenin toplam maliyeti açıklanmadı, ancak Mashable’da yer verilen ve Isaacman’in daha evvel söylediklerine dayandırılan bilgiler, görevin 200 milyon doların altında olduğu yönünde.

Ek olarak Inspiration4 görevinin bir diğer amacının da çocuk hastanesi için yardım toplamak olduğunu belirtelim.

> Microsoft Hesapları Artık Tamamen Şifresiz Kullanılabilecek!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here