Uzay Yarışlarında ABD Eskisinden Daha Savunmasız Kalacak: Çin ve Rusya Bastırıyor

Elon Musk yeni Mars

Merakla takip edilen uzay yarışlarında ABD eskisinden daha savunmasız kalacak gibi görünüyor. Özellikle Çin ve Rusya tarafından yapılan baskılar kısa bir süre içerisinde etkisini göstermeye başlayabilir.

Bugüne kadar ABD uzay araçlarında lider konumda yer alıyordu. Ancak zamanla bu konumunu yitirmeye başladı. NASA tarafından kullanılan teknolojik donanımlar her geçen gün daha fazla etki oluşturdu. Ay serüveni ile başlayan tüm bu gelişmeler sonunda yerini Mars yolculuğuna kadar bıraktı.

ABD şu sıralar yörüngede kendi uydularını üst sıralara taşımak istiyor. Rekabet açısından bugüne kadar NASA ile boy ölçüşebilecek çok az ülke vardı. Şimdi ise Rusya ve özellikle Çin ciddi miktarda baskı yapıyor. Rusya zaten uzun bir süredir rekabetini devam ettiriyordu. Özellikle soyuz roketleri büyük etki yaratabiliyordu. Şimdi ise Çin bunu devralacak gibi görünüyor.

Uzay yarışlarında ABD etkisi kırılacak mı?

Bildiğin üzere NASA tarafından Mars gezegenine uzay aracı gönderildi. Bu uzay aracının gezegende yer alan kayaçları ve toprağı analiz etmesi bekleniyor. Ayrıca gezegenin üstünde veya altında su olup olmadığı kapsamlı bir şekilde araştırılacak. Kısacası Mars’ta hayat olup olmadığı ile ilgili net sonuçlar elde edilmek isteniyor.

uzay yarışlarında ABD

Bugüne kadar Mars gezegenine uzay aracı gönderebilen sadece NASA vardı. Şimdi ise Çin aynı görevi yerine getirebiliyor. Tüm bunlara ek olarak Ay yüzeyine de uzay aracı gönderildi. Kısacası bu devasa nüfusla Asya ülkesi ABD için en büyük rakip gibi görünüyor.

Çin gezegenler arası bir sistem kurmak istiyor

Uzay alanında projeleri devam eden Çin’in nihai hedeflerinden birisi de hiç şüphesiz gezegenler arası sistem kurmak. Ülkenin yapay zeka ve diğer donanım alanlarında ciddi yatırımları bulunuyor. Bu nedenle tüm uzay araçlarında bu sistemleri kurmaları mümkün. İşte tam da böyle bir nedenden dolayı ülkenin uzay konusunda ABD’yi bile geçme ihtimali var.

Şimdilik NASA bu yarışı önde devam ettirse bile yine de Asya ülkeleri işi değiştirebilir? Peki sizin uzay yarışlarında favori ülkeniz hangisi?

İlgili Haberler:

>> NASA Mars’ta hayatın başlamasına neden olabilir: Perseverance beraberinde bakteri götürdü mü?

>> NASA ve SpaceX Projeleri İptal Etmek Zorunda Kaldı: Jeff Bezos Kıskançlığı Gündemde


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here