NASA Mars’ta hayatın başlamasına neden olabilir: Perseverance beraberinde bakteri götürdü mü?

Elon Musk yeni Mars

NASA Mars’ta hayatın başlamasına neden olabilecek gibi görünüyor. Özellikle son yapılan çalışmalar bunun mümkün olduğunu gösteriyor. Hadi gelin konu ile ilgili bütün detaylara birlikte göz atalım.

Uzay ile ilgili yapılan çalışmaların merkezinde hayat olup olmadığını öğrenmek var. Bazıları uzayda hayat olduğunu düşünürken kimileri ise aynı fikirde değil. Kızıl gezegen ile ilgili çalışmalar yürüten NASA bazen keşif araçları gönderiyor. Bu araçlardan en sonuncusu Perseverance oldu. Üstelik bu araç aynı zamanda bir helikopter ile Mars yüzeyine iniş yaptı.

Cornell Üniversitesi ile çalışan Christopher Mason, bugüne kadar hiç söylenmeyen bir iddia ortaya attı. Ona göre Mars’ta yaşam aslında NASA tarafından götürüldü. Yani normal şartlarda orada herhangi bir yaşam yoktu. Özellikle son uzay aracının beraberinde bazı mikroorganizmalar götürdüğü iddia ediliyor.

NASA Mars’ta hayatın başlamasına izin mi verdi?

Yapılan çalışmalarda aslında Mars yüzeyine gönderilen aracın temizlendiği ifade edilmişti. Özel dezenfekte yöntemleri ile birlikte temizlenen materyaller dünyadan hiçbir canlının oraya taşınmamasını sağladı. Böylece Mars yüzeyinde gerçek bir hayat olup olmadığı görülmek istendi.

NASA Mars'ta hayatın başlamasına

NASA tarafından yapılan çalışmalarda buna en üst düzeyde önem verildi. Dünya koşulları ile uzay ve Mars koşulları arasında birçok farklılık bulunuyor. Böyle bir farklılık ile birlikte çeşitli mutasyonlar gerçekleşebilir. Dünyadan Mars yüzeyine giden mikroorganizmaların mutasyona uğraması felaketle sonuçlanabilir.

Mars’tan Dünya’ya mikrop taşınabilir mi?

Konuyla ilgili merak edilen bir diğer detay ise Mars üzerinden Dünya’ya doğru herhangi bir mikrobun taşınıp taşımayacağı. Kızıl gezegen içerisinde yer alan herhangi bir mikrop eğer dünya yüzeyine ulaşırsa bu belki de çok devasa bir pandemiye neden olabilir. İşte tam da bu nedenle bilim insanlarının fazlasıyla dikkatli davranması gerekiyor. Aksi halde insanlığın sonunu bile getirebilirler.

Şimdilik herhangi bir problem yaşanmadan NASA yoluna devam ediyor. Peki sizce gerçekten de karşılıklı mikroorganizma alışverişi olmuş mudur? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> NASA ve SpaceX Projeleri İptal Etmek Zorunda Kaldı: Jeff Bezos Kıskançlığı Gündemde

>> NASA Mars InSight Görevi İle Neyi Amaçlıyor: İşte Merak Edilen Tüm Detaylar


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here