Uzaydan İnternet Projesi Hazır: Elon Musk İlk Denemelere Başlıyor!

Uzaydan İnternet Projesi Hazır: Elon Musk İlk Denemelere Başlıyor!

uzaydan internet projesi
Google News Abone Ol

Dünyanın en ilginç projelerinden bir tanesi olarak gösterilen uzaydan internet projesi, beta uygulamasına başlıyor. Hadi gelin konuyla alakalı son gelişmelere birlikte bakalım.

Öncelikle duymayanlar için bu proje hakkında bazı detayları verelim. Uzaydan internet projesi, Elon Musk’ın CEO görevini yürüttüğü SpaceX tarafından gerçekleştiriliyor. Starlink uyduları olarak da adlandırılan cihazlar, uzaya bırakıldıktan sonra internet vermeye hazır hale geliyor. Böylece Dünyanın en ücra noktalarına bile internet verilmesi için büyük çaba harcanıyor. Elon Musk, tüm bu projelendirme ve teknik kısımlarda yer alarak süreci hızlandırdı. Yörüngedeki Starlink sayısı 700’ü geçince şirket, beta denemelerine başlama kararı aldı.

Uzaydan internet projesi beklenenden hızlı bitti

Elon Musk tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa Starlink projesinin geniş çaplı bir beta programı, neredeyse hazır ve bunun için sadece bazı küçük izinler gerekiyor. Hem ABD hem de Kanada gibi ülkelerden izinler almak gerektiği için, şirketin işi çok kolay olmayabilir. Üstelik küresel amaçların olması aynı zamanda birden çok devletle görüşülmesini gerektirecek.

uzaydan internet projesi

Musk tarafından yapılan paylaşımda, “Bu uydular hedef konumlarına ulaştığında ABD’nin kuzeyi ve umarız Kanada’nın güneyinde oldukça geniş çaplı bir açık beta yayınlayabileceğiz” denilerek teknik kesin detaylar belirtilmiş oldu. Uzaydan internet projesi daha çok yüksek bant hızlı internet sağlayacağı için izinleri almak bir nebze de olsun kolaylaşabilir. Özellikle de yerel internet sağlayıcıları bu durumu pek hoş karşılamayacak.

SpaceX tarafından ortaya atılan vaatler saniyede bir gigabit hız gibi son derece uçuk rakamlar. Bu tür rakamların görülmesi, hem şirketi hem de bütün insanlığı ciddi seviyelere getirebilir. Uzaydan internet projesi öte yandan çok ilginç bir detaya sahip. Bazıları astronomik araştırmaları engellediğini söylüyor. Elon Musk, bu tür engellerin olmadığını söyledi. Ona göre, eğer Starlink uyduları astronomik çalışmaları engellerse hemen müdahale edilecek. Bakalım kısa bir süre içerisinde proje başarıya ulaşabilecek mi? Sizce böyle bir proje internet erişimini kolaylaştırabilir mi? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> İlk kez bir turist uzay yürüyüşü yapacak – Roskosmos duyurdu!

>> Elon Musk En Sevdiği Oyunları Açıkladı! Bakın Listede Hangileri Var?


CEVAP VER