Playstation 5 vs Playstation 4: İşte İlk Karşılaştırmalı Sonuçlar…

Google News Abone Ol

PlayStation 5 ‘in yükleme zamanının PlayStation 4 ‘e göre daha az zaman alacağını biliyoruz. Ancak Sony’nin yeni nesil sisteminin ne kadar hızlı olacağını yavaş yavaş anlamaya başlıyoruz.

Merakla beklenen Playstation 5 konusunda veriler gelmeye başlıyor. Ürünün tasarımı ve fiyatıo konusunda hemen hemen tüm veriler ortaya çıksa da performans konusunda hala bir belirsizlik sürmekte. ResetEra tarafından çekilen bir katşılaştırma videosu bugün gündeme damgasını vurdu diyebiliriz. Bu videoyu aşağıdaki bağlantıdan izlemeniz mümkün. PlayStation 5

Video içerisinde ResetEra  Devil May Cry 5: Special Edition oyununun bir bölümünü hem Playstation 5 hem de PS4 konsolunda yüklüyor. PS5 teki yükleme 4 saniye sürerken aynı görev PS4’te 25 saniye sürüyor. Bu farkın devasa olduğunu söylemeliyiz.

Herkes Playstation 5’in çok daha hızlı olacağını biliyordu fakat bu fark cihazın beklenenden de hızlı olacağını gösteriyor. Eğer oyunlar bu hızda yüklenecekse geçmişte boşa beklenen zamanlar yerine çok daha iyi bir oyun deneyimine sahip olacağımız söylenebilir. Tabii ki yeni konsolun grafik konusundaki üstün performansını da hesaba kattığınızda oyunun şekli değişecek gibi gözüküyor.

ResetEra tarafından yayınlanan bu verilerin ardından forum içerisinde birçok kullanıcı yorum yapmış durumda. Gelinen ortak karar ise oyunun yüklenme süresinin PS5’de 4 saniyeden de kısa olduğu ve 3 saniye civarında tamamlandığı yönünde. Bunun yanı sıra bazı görüşlerde bu sürelerin Playstation 5 tarafından birkaç saniye uzatıldığı yönünde.

Bazı forum kullanıcıları hali hazırda kullanılan iyi bir PC donanımına göre PS5’in yüzde 533 daha hızlı olduğuna dair rakamları verdiğini de görmekteyiz. Bir anlamda yeni konsol eski nesillerine göre değil diğer rakiplerine göre de çok daha hızlı. Bakalım Xbox testleri nasıl olacak?

PlayStation 5 Teknik Özellikleri

İşlemci: 8x Zen 2 Cores at 3.5GHz (variable frequency)
Grafik işlemci: 10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz (variable frequency)
Grafik işlemci mimarisi: RDNA 2
Memory/Interface: 16GB GDDR6/256-bit
Memory Bandwidth: 448GB/s
Internal Storage: 825GB SSD
IO Throughput: 5.5GB/s (Raw), Typical 8-9GB/s (Compressed)
Expandable Storage: NVMe SSD Slot
External Storage: USB HDD desteği
Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü

İlgili haberler

>> PlayStation 5 satış konusunda rekor kırabilir!

>> PlayStation 5 fiyatı resmi olarak açıklandı!


CEVAP VER