Vergisiz Telefon Yasası İle Satın Alınabilecek Telefonlar!

Akıllı telefon sektörü

Vergisiz telefon yasası ile üniversite öğrencilerinin vergisiz satın alabileceği akıllı telefonlardan sizler için bahsettik. İşte telefonlar.

Yakında yürürlüğe girmesi beklenen yasa ile birlikte üniversite öğrencilerinin Türkiye’de üretilen veya Türk markalarının satmış olduğu telefonların vergisiz olacağına dair yasa ile ilgili bazı bilgiler sızdırılmıştı. İlk açıklamalara göre öğrenciler, vergisiz iPhone almayı hayal etse de ne yazık ki beklendiği gibi olmadı. Çünkü Türk üretici veya Türkiye’de üretilen ibaresinin yer alacağı konuşulmaya başlandı. Hal böyle olunca satın alınabilecek modellerin bir hayli kısıtlı olduğunu biliyoruz. Özellikle Türk üretici tarafında General Mobile, Casper ve Reeder gibi üreticilerin modelleri ne yazık ki giriş segment akıllı telefonlar olarak karşımıza çıkıyor.

Fakat eğer yasa, beklenildiği gibi, Türkiye’de üretilen modelleri de kapsarsa, Samsung veya Redmi gibi markaların güçlü modelleri Türkiye’de üretildiği için fiyat bakımından vergisiz bir şekilde satın alındığında oldukça uyguna gelecektir. Sizler için Türk üreticilerin ve Türkiye’de üretim yapan yabancı markların satışa sunmuş olduğu en güçlü modellerden bahsettik. Fakat listeyi hazırlarken, yasada yer alacağını tahmin ettiğimiz Türkiye’de üretim yapan yabancı üreticilerin de yasaya sahip olduğunu öngörerek listeyi yapmış bulunmaktayız. Eğer tahmin ettiğimiz gibi olmazsa, yani yalnızca Türk üreticiler yer alırsa Casper, General Mobile ve Reeder gibi markalar elde kalıyor. Bu yüzden güncel olarak yasayı takip etmenizde fayda var. İşte vergisiz telefon yasası ile satın alınabilecek en güçlü akıllı telefonlar.

Vergisiz Telefon Yasası İle Satın Alınabilecek Telefonlar!

Vergisiz Telefon Yasası

Samsung Galaxy A52

Türkiye’de üretilen model şuanda 10.800 TL’lik bir fiyat etiketine sahip. Listedeki en güçlü modeller arasında yer aldığını belirtelim.

Redmi Note 10S

Vergisiz telefon yasası ile satın alabileceğiniz bir diğer telefon ise Çinli üretici Redmi tarafından geliyor. 7.800 TL’lik bir fiyat etiketine sahip olan modeli, neredeyse yarı fiyatına satın almak mümkün hale gelecek.

Samsung Galaxy A70

Samsung’un Galaxy A70 modeli de yine listedeki, Türkiye’de üretim yapan güçlü modeller arasında yer alıyor. Fiyatı ise 10.780 TL civarında.

Redmi 9T

6.000 TL’lik bir fiyat etiketine sahip olan Reimd modeli de Türkiye’de üretiliyor.

Redmi 10 2022 

Redmi 10 2022 modeli, 5800 TL’lik bir fiyata sahip.

Listede saymış olduğumuz vergisiz telefon yasası ile satın alabileceğiniz bu modellerin, genel olarak 4.000-5.000₺’lik bir vergi indirime gireceğini tahmin ediyoruz. Eğer yasa yalnızca Türk markaları kapsarsa, General Mobile, Reeder ve Casper gibi markların olduğu bir liste daha hazırlayacağız Yeni yasa hakkında gelişmelerden haberdar olabilmek için takipte kalın.

İlgili Haberler

>> VALORANT Turnuvası kayıtları başlıyor!