Vergisiz Telefonlar Hayal Kırıklığı Yarattı. Hangi Marka Telefonlar Ucuza Alınabilecek?

Akıllı telefon piyasasında

Vergisiz telefonlar için bekleyişte olanlar hayal kırıklığına uğradı. Henüz çalışmalar bitmiş değil, ama gelen ilk bilgiler itibarıyla pek çok gencin beklentileri karşılanamıyor denebilir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir süre önce paylaştığı bilgilerde, öğrenciler için bir kereye mahsus olmak üzere vergisiz telefon alım imkânı sunulacak bir çalışma yapıldığı bildirilmişti. Bu, haliyle milyonlarca genci heyecanlandıran bir haber oldu. “Acaba hangi telefonlar bu kapsama alınacak?” diye bekleyiş sürerken, yakın zamanda yeni bir açıklama da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi.

“Türkiye’de yerli üretim yapan firmalar dahil edilecek. Bunu yaparken aynı zamanda cari açığı da düşünmemiz gerekiyor.”

Daha iyi bir ekonomi için yoğun çalışmalar yürüten Şimşek, bu kapsamda Apple iPhone telefonların çalışmaya dahil olmadığının da sinyalini vermiş olabilir. Zira Apple, genellikle Çin ve Hindistan gibi ülkelerdeki üretim ve tedarik zincirleriyle hareket ediyor.

Peki Türkiye’de hangi markalar üretim yapıyor?

Ülkemizde akıllı telefon noktasında üretim yapan pek çok marka var. Örneğin, Xiaomi, TCL, General Mobile, Reeder, Tecno Mobile ve Poco gibi markalardan söz edebiliriz. Bu markaların uygun fiyatlı olarak ürettiği ve genellikle giriş ve orta seviyeyi hedeflediği pek çok modeli mevcut. İşte bu modeller, vergisiz olarak çok daha uygun fiyatlarla gençlerle buluşabilir.

Şu an için satılacak model listesi ve fiyatların kesinleşmediğini ekleyelim. Hat sahibi ve telefon sahibinin aynı kişi olması gerektiğini ve alınan telefonun 2 yıl boyunca satılamayacağını da söyleyelim.

Vergisiz Telefonlar Hayal Kırıklığı Yarattı. Hangi Marka Telefonlar Ucuza Alınabilecek?

Peki ama gençler, “Vergisiz telefonlar” denilirken bu markaları mı bekliyordu dersiniz?

Sosyal medyadaki, özellikle de X (Eski adıyla Twitter) platformundaki yorumlara bakılırsa hayır, bir hayal kırıklığı söz konusu.

Her sene yayınlanan “En çok satan telefonlar” ve “En çok istenen telefonlar” gibi listelere göz attığımızda, genellikle ilk sırada Apple iPhone modellerini görürüz. iPhone, özlelikle genç kitle için bir statü göstergesi. Öte yandan, hem yazılımsal hem de teknik özellikleri sebebiyle en güçlü telefonlar arasında iPhone modellerinin de olduğunu görüyoruz. Yani evet, “Vergisiz telefonlar” denilirken, pek çok gencin aklındaki şey şuydu:

“Vergi olmayacaksa, yeni bir iPhone telefonu yarı yarıya daha ucuz fiyata alabilirim ve yıllarca kullanabilirim.”

Gerçi Android tutkunları da var. Bu noktada da özellikle Samsung’un Galaxy S serisi amiral gemisi modelleri ön plana çıkıyor. Fotoğraf tutkunları için son dönemde Huawei’nin de güçlü modeller çıkardığını görüyoruz. Tabii fiyatlar yüksek ve genç yaşlı fark etmeksizin çoğumuzun kolaylıkla satın alma şansı yok. O yüzden de vergisiz telefonlar önemli.

“Ekonominin onarılması” tarafında bakılacak olursa, ülkemizde zaten iPhone telefonlara yoğun bir talep var ve devlete de iyi düzeyde vergi geliyor. Sorun ise, bu telefonu alanların maddi gücü çok yüksek kesimler olması. Eğer bu çalışmaya iPhone markası da dahil edilseydi, düşük gelirliler de güncel teknolojilerden daha kolay yararlanabilirdi. Yine de çalışmanın henüz sonuçlanmadığını tekrarlayalım. Bakalım son karar ne yönde olacak ve hangi modeller duyurulacak.

Siz ne dersiniz?

İlgili Haberler

>> Realme GT5 Tanıtıldı: En Hızlı Şarj Olan Telefon!