Veri Merkezlerinin Gözü VeeamON 2015’teydi

Veri Merkezlerinin Gözü VeeamON 2015’teydi

PAYLAŞ

Geçtiğimiz ayın son günlerin de Amerika’nın Las Vegas şehrinde gerçekleştirilen VeeamON 2015 etkinliğini yerinde takip etme şansımız oldu. 4 gün süren etkinlik sürecinde Veeam’in yeni nesil ürün, hizmet ve çözümlerini katılımcılara aktardığına şahit olduk.

Özellikle Veeam çözümleriyle birlikte pazara hizmet sunan iş ortağı popülasyonunun günden güne arttığını görmekteyiz. Etkinlik kapsamında sunumlar gerçekleştiren Veeam’ün üst düzey yöneticileri de bu olumlu duruma dikkat çekerek her geçen gün katlanarak büyüdüklerinden bahsetti. Bizim taraftan baktığımızda bunun anlamı: Veeam doğru hamleler ile müşterilinin ihtiyaç duyduğu çözümleri geliştiriyor ve bu konuda rakiplerine göre daha başarılı olduğu kesin.

Gelelim firmanın tanıttığı ürünlere. Veeam Backup for Linux’u duymamış olabilirsiniz çünkü VeeamON 2015 etkinliğinde tanıtıldı.  Veeam Software’in duyurduğu Veeam Backup for Linux ürünü, şirket içinde hala çalışmakta olan birkaç fiziksel Linux sunucusunun yanı sıra açık bulutta çalışan Linux sunuculara yedekleme vekoruma sunan ve bağımsız çalışan bir üründür. Müşteriler bu aracı bağlantısız bulut durumlarını yedeklemek ve onları şirket içinde tekrardan eski haline getirmek ya da şirket içinde yedekleyip bulutta eski haline getirmek için kullanabilirler.

Linux, bulut için kurtarıcı bir çözüm olmaya devam ediyor. Şirketlerin yüzde 75’i Linux’u ana bulut platformu olarak kullandıklarını söylüyor. Var olan çözümler çoğu zaman uygulama için manüel bir sürece ihtiyaç duyuyor ya da karmaşık ve pahalı. Bu yüzden de bu, Linux sunucuların birçoğunun risk altında olması anlamına geliyor.

Veeam’in Ürün Stratejisi Başkan Yardımcısı Doug Hazelman Linux sunucularının yedeklenmesi ve kurtarılmasının genelde karmaşık ve pahalı bir süreç olduğunu, çoğu zaman da manüel bir müdahaleye ya da BT yöneticisinin zamanının büyük bir çoğunluğunu harcamasına yol açtığını söyleyerek sözlerine şöyle devam ediyor: “Dahası hibrit bulutun giderek bir sektör standardı haline gelmesi ve şirketlerin daha fazla iş yükünü açık bulut üzerinde çalıştırmak istemesi sonucunda açık bulut sunucu aşamalarının yedeklenmiş olması ve kolaylıkla ve hızlı bir şekilde kurtarılması, erişilebilirliği garantilerken çalışma sırasında meydana gelebilecek sorunların da önüne geçiyor. Veeam topluluğu Linux bulut durumlarının erişilebilirliğini garantileyecek venerede olursa olsun kurtarabilecek, kullanımı kolay bir araç konusunda bizi sıkıştırıyordu. Sadece bu talebi yerine getirmekle kalmadık aynı zamanda BT topluluğunun gerçek problemlerini çözecek ücretsiz bir aracı da Veeam ürün portföyüne ekledik.”weeam_600

Veeam Backup for Linux, bağımsız bir araç olmasının yanında aşağıdaki faydaları da kullanıcılara sağlıyor:

İstenen yerde yedekleme: Bulutta ya da şirkette olsun Linux’un çalıştığı her durumda yedekleme.

Esnek kurtarma: Ayrı bulut aşamalarının yedeklemelerinin şirket içinde düzeltilmesi ya da şirket içindeki yedeklemelerin bulutta düzeltilmesi şeklinde çalışır.

Veeam Backup & Replication v9 ile entegrasyon: Hedef lokasyonlar olarak Veeam yedekleme havuzlarının tüm avantajlarına sahiptir; parçalı kurtarma içinde var olan Veeam Backup & Replication yetkinliklerini kullanır.

Etkinlik kapsamında tanıtılan bir diğer ürün ise Yeni Veeam Managed Backup Portal for Service Providers. Bu farklı yaklaşıma sahip ürün iş ortaklarının yeni hizmetler sunmalarını ve bulut gelir fırsatlarını artırmalarını sağlıyor.

IDC, 2014’te 8.9 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşan ana makine üzerindeki özel bulut pazarının yüzde 35.4’lük bileşik yıllık büyüme oranıyla 2019’da 40.6 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor. Modern veri merkezlerinin kesintisiz çalışabilmesi için yenilikçi çözümler sunan Veeam Software, iş ortaklarının bu fırsatı azami seviyeye çıkartmasını sağlamak, bulut üzerinden güvenilir erişilebilirlik çözümleri ulaştırmak ve pazara yeni ya da gelişmiş yollar yaratmak için Veeam Managed Backup Portal for Service Providers ürününü sundu.

Microsoft Azure Marketplace üzerinden ulaşılabilecek Veeam Managed Backup Portalfor Service Providers, hizmet sağlayıcı işine başlamayı düşünen iş ortakları da dahil servis sağlayıcıların Veeam destekli yedekleme hizmetleri(BaaS dahil) sunmasını ileriki bir noktaya taşıyor. Son kullanıcı yedeklerinin hizmet sağlayıcı portali üzerinden idari vefaturalama amaçlı uzaktan izleme ve yönetimi, temel self servis izleme vekonfigürasyona yönelik müşteri portalını içeren anahtar teslim bir iş sağlıyor. Hizmet sağlayıcı olarak kendilerine yeni fırsatlar oluşturmayı isteyen belirlenmiş hizmet sağlayıcılar ya da iş ortakları için bu yeni teklif, müşterilere değer katan hizmetler sağlamak ve rekabette avantaj kazandırmak için en uygun temeli sağlıyor.

Başarılı olabilmenin yolu yeni teknolojilerden geçiyor

IDC Kanal ve İşbirliği Araştırmaları Programı Başkan Yardımcısı Darren Bibby BT çözüm sağlayıcılarının 2015 ve sonrasında pekçok zorlayıcı problemle karşı karşıya kalacağını ve başarılı olmak için Bulut, Analitik, Mobil ve Sosyal’in 3. Platformu’nu satmaları, müşterilerine daha stratejik yaklaşmaları ve yeni tüketim ekonomisini kabullenmeleri gerektiğini söylüyor. “Geleneksel iş ortakları işleri idare etme şekillerini tekrar değerlendirmeli. Yapacakları tek olumlu değişiklik de bulut ve yönetilmiş hizmetlere bağlı çözümler sunmak olmalı. Bulut, değişimi kabullenecek kadar açık fikirli olan iş ortaklarına büyük fırsatlar sunuyor.”

Veeam CEO’su Ratmir Timashev kapsamlı erişilebilirlik stratejilerinin sadece gerçek erişilebilirlik uzmanları tarafından sağlanabileceğini, bu yüzden de şirket içinden bu uzmanlığı karşılayamayan daha fazla şirketin her gün yardım almak için güvenilir şekilde yöneten hizmet sağlayıcılarını aradığını söylüyor. “Veeam Managed Backup Portal for Service Providers sayesinde müşterilerin sadece kritik veri ve uygulamaları korunyarak rahat etmelerini sağlamıyoruz. Bunun yanında iş ortaklarımıza yeni iş fırsatları da sağlıyoruz. Bu da tüm Veeam ekosistemi için bir kazan-kazan demek oluyor.”

Veeam Cloud Connect for Service Providers ile entegre olan ve Microsoft Azure Marketplace üzerinden ulaşılabilen Veeam Managed Backup Portal for Service Providers, yeni müşteri kazanımını kolaylaştırıyor ve aşağıdaki yetkinlikler sayesinde yeni gelir yolları yaratıyor:

Kolaylaştırılmış müşteri oluşturma: Hizmet sağlayıcı yönetimi portalıyla yeni müşteri hesapları yaratmak, hizmetleri karşılamak ve hatta müşterilere fiyat geçip fatura kesmek her zamankinden daha kolay

Uzaktan izleme ve yönetimin kolaylaştırılması: Müşterilerin işlerinin günlük olarak izlenmesi ve yönetilmesi daha kolay ve uygun hale getirilerek VPN’e ihtiyaç duyulmadan SSL/TLS üzerinden tek bir bağlantı noktasıyla güvenli bir şekilde yapılabiliyor.

Çok kullanıcılı müşteri portali: Müşteriler kullanıcıları ve lokasyonları düzenleyebilecekleri, yedeklemenin durumunu kolaylıkla izleyebilecekleri, bulut havuzunun tüketimini inceleyebilecekleri ve aylık faturalama durumlarını yönetebilecekleri bir müşteri portaliyle bağlantı halinde kalıyorlar.

Ratmir Timashev bu yeni ürünün Veeam’in, iş ortağı ekosistemine verdiği sözlerin bir yansıması olmadığını söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Veeam Managed Backup Portal for Service Providers, bulut odaklı ürün portföyümüze bir ek olarak, Veeam’in hizmet sağlayıcıları tarafından hizmet olarak yedekleme (BaaS) ve hizmet olarak felaket kurtarma (DRaaS) sunan kapsamlı, çok kullanıcılı güvenli bir platform olan Veeam Cloud Connect’i tamamlıyor. Bu senenin ileriki dönemlerinde çıkacak olan Veeam Availability Suite v9’un içinde sunacağımız geliştirilmiş fonksiyonelliği hizmet sağlayıcılarımız bulut tabanlı DRaaS ile de sunabilecekler.”

Veeam Managed Backup Portal for Service Providers genel satışa 2016’nin ilk çeyreğinde çıkacak ve ilk olarak da ancak Microsoft Azure Marketplace üzerinden satışı yapılacak. Fiyatlandırma ise henüz açıklanmadı.

 

 

 


CEVAP VER