VLC Player Yeni Versiyonuyla Görünüşünü Gençleştiriyor

VLC Player çevrim içi içeriklere odaklanıyor
Google News Abone Ol

En çok kullanılan multimedya programlarından VLC Player 4.0 versiyonunu bu sene yayınlayacak. Böylece modern bir görünüme kavuşacak uygulamanın ayrıca internet tarayıcısında çalışan bir hali de yolda.

Birçok platformda kullanılması ve fonksiyonelliği ile beğeni toplayan VLC Player dördüncü versiyonuna ilerliyor. Yazılımın 4.0 etiketli versiyonu önümüzdeki aylarda gelecek. Bu nedenle yazılımı büyük bir değişim bekliyor. Bu versiyonda VLC tamamen yeni bir görünüme kavuşacak. Bu sebeple VideoLAN vakfı başkanı Jean-Baptiste Kempf bir açıklama yayınladı. Kempf, açıklamasında uygulamanın “biraz daha modern” görünmesini umduğunu söyledi. Ayrıca geliştiriciler bu yeni versiyonda yazılımın çevrimiçi içerikleri oynatma becerilerini de geliştirmeye çalışmış. Bu yolda gelecek bir yeni özellik de tarayıcı içinde çalışma.

VLC Player’ı geliştiren VideoLAN 2019’da gerçekleşen bir konferansta yeni arayüz hakkındaki ilk izlenimlerin oluşmasını sağladı. Toplantıda yayınlanan görüntülerde arayüzün yeni halini görmüştük. O görsellerde arayüzün eskimiş açık gri temasının yerini modern bir yarı opak görünümün aldığını görmüştük. Bunun yanında simgeler daha modern bir görünüme kavuşacak. Yeni arayüzü sunan Kempf “Merak etmeyin” diyerek meraklı kullanıcılara “hala bir komut satırı kullanabilirsiniz” demişti.

VLC Player çevrim içi içeriklere odaklanıyor

VLC 4.0’ın yanısıra VideoLAN yazılımlarını daha fazla çevrim içi içerikle doldurmak istiyor. Bunun için üçüncü parti içeriklerin izlenebileceği eklentilere destek verilecek. Bu sayede gelecekte reklamla destekli ve ücretsiz bir içerik portföyü oluşmuş olacak. Cihazlar arası akışı sağlayan Plex gibi VLC de kendi servisini kuracağını tahmin edebiliriz.

Popüler video oynatma programının sunacağı heyecan verici bir özellik daha var. VideoLAN’ın geliştirdiği yeni web üzerinden çalışan versiyon heyecan duymamıza sebep oldu. Bu versiyon sayesinde VLC player web tarayıcısı üzerinden kolaylıkla çalışacak. Bu özellik Webassembly ve JavaScript ile çalışacak artık tarayıcı eklentisinin yerini alacak. Kempf bu gelişmeyle ilgili “bu versiyon hazır olduğunda tarayıcı içindeki her içeriği oynatabileceksiniz” dedi.

Bir başka ilgi çekici proje ise Moviepedia. Adından da anlaşılacağı üzere bu bir IMDB benzeri bir veritabanı olmakla birlikte kullanıcıların ekledikleri bilgilerden kurulu olacak.

VLC Player 4.0’ın çıkış tarihi ile ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor. Bu versiyon gelene kadar oynatıcınızın güncellemelerini sık sık kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Diğer haberler:

>> Dünyadaki iki AMOLED ekran üreticisinden biri olan TCL ile özel röportaj gerçekleştirildik. Bakın TCL Türkiye’de neler yapıyor…

>> Xiaomi Mi 11 Ultra, ilginç detaylarıyla sızdırıldı


CEVAP VER