VMware Tanzu Neler Sunuyor? Yapı Kredi Yöneticilerinden Dinliyoruz!


VMware altyapı çözümleri ve Tanzu ürün portföyünde yer alan ürünlerle altyapısını modernleştiren Yapı Kredi bakın nasıl kazanımlar elde etmiş. Hepsi ve daha fazlası videomuzda…

Yapı Kredi’nin Mimari Uygulama Platformları ve Veri Tabanı Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Taylan Güney, Tanzu platformunun sunduğu avantajlarla ilgili değerlendirmesini şu şekilde aktarıyor: “Tanzu ile artık yenilikleri daha hızlı sunabiliyoruz. VMware’in yerel ekibiyle birlikte ilerlediğimiz için güvenlik seviyesi de arttı. Teknik ekip de kurulum ve ürün kullanılabilirliği gibi birçok konuda iyi. 2021’de sistemlerimizi şirket içi ortama taşımaya ve Tanzu ile birlikte kullanmaya devam edeceğiz.”

Tanzu Nedir?

Tanzu, kullanıcıların genel ve özel “bulutlar” üzerinde birden çok Kubernetes (K8S) kümesini çalıştırmasına ve yönetmesine yardımcı olan bir ürün paketidir. Kubernetes’i birinci sınıf bir VMware ürünü olarak sunarken, yine de VMware sanallaştırma portföyüyle güçlü bağlarını koruyor.

Tanzu, tipik VMware’in kapsamlı araç setleri sağlama yaklaşımıyla uyumludur ve bu durumda, dağıtılmış Kubernetes kümeleri arasında izleme yoluyla yazılım geliştirmeyi kapsar. Portföyün çoğu, Spring, BOSH, Pivotal Platform ve diğerleri dahil olmak üzere mevcut ürünleri yeniden paketliyor. VMware, Kubernetes kümesini barındırmak için temel platform olarak vSphere’i kullanarak , özel veri merkezinden genel buluta ve hatta uç buluta kadar tutarlı bir geliştirici deneyimi sağlayabilir.

Tanzu’ya Neden İhtiyaç Duyuldu?

Tüm sanallaştırma üzerinde erken bir hegemonya olduğundan (bir zamanlar masaüstleriyle sınırlıydı), rakipler tarafından çeşitli yönlerden takip edildi. VirtualBox, 2000’lerde VMware Workstation’a ücretsiz bir alternatif olarak ortaya çıktığında, VMware veri merkezine genişledi ve orada sanallaştırmaya hakim oldu. Openstack’in 2010’ların ortalarında varoluşsal bir tehdit olarak gelişi ve genel bulut alanında önemli kârların ortaya çıkması, kendi genel bulutlarını yaratma hareketine ilham verdi: VCloud Air. VCloud Air ortaya çıktı.

Genel bulutta geri alınan VMware, diğer bulut sağlayıcılarına olası genişleme ile birlikte AWS tarafından sağlanan altyapıyı kullanarak vSphere sağlama stratejisini benimsedi. AWS’nin (ve diğerlerinin) tekliflerinin özel bulut genişletmelerini (örneğin AWS Outposts) sağlamasıyla birlikte, bir hizmet olarak VMware sanallaştırması sağlamanın uygulanabilirliği giderek azalıyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, genel bulutlardaki karlılık patlamasıyla birlikte, bazı yönlerden sanallaştırmanın kendisine doğrudan meydan okuyan kapsayıcılı uygulamaların ortaya çıkması geldi.

Önde gelen kapsayıcı yönetim platformu Kubernetes, üzerinde çalıştığı altyapıyı (sanal veya başka türlü) uygulamalarla büyük ölçüde alakasız hale getirir. VMware, geniş müşteri tabanını en yeni bulut yerel teknolojileriyle meşgul tutarak aynı zamanda vSphere’i daha az alakalı hale getiriyor. Ancak konteynırlar çağında hipervizörlerin alaka düzeyi yine de şüphelidir, bu nedenle gerçekten mevcut tek yönde hareket ediyorlar.Tanzu

İlgili Haberler

>> VMware’in Yeni Araştırmasına Göre Geliştirici ve Güvenlik Ekipleri Arasındaki Uçurum Artıyor


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here