Volkswagen’in Tosbağa Minibüsü Elektrikli Microbus Olarak Geri Dönüyor!

Volkswagen, efsane tosbağa minibüsü Microbus’ü elektrikli Microbus olarak geri döndürmeye hazırlanıyor. Bir klasiğe saygı duyuruşu niteliğinde.

Volkswagen Microbus, bir dönemin en ikonik minibüslerindendi. Ülkemizde de ilgi gören ve hâlâ caddelerde nadir de olsa görülen bu model, yurt dışında da büyük ilgiyle karşılaşan bir modeldi. Alman firma, son yıllarda bu klasik modelin yenilenmiş versiyonu üzerine çalışmalar gerçekleştiriyordu ve hatta bazı konsept görseller de yayınlanmıştı. Nihayet bu süreçte sona yaklaşıyoruz diyebiliriz, zira Volkswagen Gropu CEO’su Herbert Diess de kendi Twitter hesabından bir mesaj paylaştı ve “Efsane 9 Mart 2022’de dönüyor!” dedi. Bu mesajı ve hemen altındaki çizim videosunu aşağıda da görebilirsiniz: Elektrikli Microbus.

Aslında elektrikli Microbus’ün ilk konsepti “ID Buzz”, neredeyse 5 sene evvel Detroit Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkmıştı. O zamandan bu yana da pek çok söylenti vardı. Nihayet işler resmiyete dökülüyor diyebiliriz. Elektrikli minibüs olarak tasarlanan ürünün, tasarım detayları itibarıyla orijinaline çok yakın olacağı, batarya panelinin de minibüsün alt kısmında yer alacağı ifade ediliyor.

Dediğimiz gibi bu minibüs, özellikle 1950-80’li yıllar arasında tüm dünyada popüler olan minibüse bir saygı duruşu niteliğinde. Peki tam olarak ne zaman satışa sunulacak derseniz, o henüz net değil. Bunun için en az 1-2 yıl daha beklememiz gerekiyor.

Volkswagen'in Efsane Tosbağa Minibüsü Elektrikli Microbus Olarak Geri Dönüyor!

Volkswagen, elektrikli otomobil anlaşmaları yapıyor

Alman otomotiv devi 3 şirketle elektrikli arabalar konusunda anlaşma yaptı. Firma, 2040 yılına kadar içten yanmalı motorları tamamen bırakmayı hedefliyor. Bu anlaşmalarla birlikte elektrikli araç üretimi iyice kolaylaşacak.

Şirketin ortaklık kurduğu markalardan birisi Vulcan Energy oldu. Bu şirket Almanya’da tuzlu suyla lityum çıkarmaya çalışıyor. Böylece elektrikli araçlarda kullanılacak batarya için hammadde sağlıyor. Umicore şirketi, ortaklık kurulan bir diğer marka olarak karşımıza çıkıyor. Yarı katı elektrotlu pil geliştiren 24M Technologies yine yatırım yapılan bir diğer marka oldu. Bunların hepsine Volkswagen yatırım yaptı.

Görüldüğü üzere firma, bir yandan yeni nesil teknolojilere odaklı hareket ederken bir yandan da klasik modellerini göz önünde bulundurarak günümüze taşımayı hedefliyor.

İlgili Haberler

>> Trump Sosyal Medya Uygulaması Truth Social Neredeyse Hazır. İşte Detaylar