WD My Passport taşınabilir disk incelemesi ve yorumları

Western Digital, özellikle depolama çözümleri denildiğinde akla gelen ilk isimlerden ve bu yazımızda da size şık tasarımı ve başarılı performansıyla WD My Passport ‘tan söz edeceğiz.

WD My Passport’un pek çok farklı kapasite ve renk seçeneği bulunuyor. Bize test için gelen ürünün kapasitesi 4TB ve rengi de siyah idi.

Cihaz 1, 2, 4 ve 5TB olmak üzere 4 farklı depolama seçeneği sunuyor.

Renk seçeneklerine baktığımızda, siyahın yanında mavi, beyaz ve kırmızı gibi renk seçeneklerinin de olduğunu görüyoruz.

Başta sunu söylemekte fayda var, ki oldukça sağlam ve taşınabilirlik tarafında başarılı bir ürünle karşı karşıyayız. Eğer işleriniz gereği sıklıkla seyahat ediyor ya da bir gezginseniz, yanınızda güvenle taşıyıp verilerinizi kolaylıkla depolayabileceğiniz bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.

WD My Passport taşınabilir disk incelemesi ve yorumları

WD My Passport, 19.15mm kalınlıkta ve 210 gram ağırlıkta. Neredeyse avuca sığacak form faktörde ve cepte bile rahatlıkla taşınabiliyor. Ürünün kutusunda SuperSpeed USB kablosunun, WD Discovery yazılımının ve hızlı kurulum kılavuzunun yer aldığını da ekleyelim. WD Discovery yazılımı aracılığıyla Facebook, Dropbox ve Google Drive gibi platformlara kolay erişim ve veri yönetimi gerçekleştirilebiliyor.

USB 3.2 Gen 1 arayüzünü kullanan cihazı Windows 10 tarafında tak çalıştır olarak hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz

WD, Windows 8.1 işletim sistem sürümüne de uyumluluk olduğunu belirtiyor. Disk, NTFS olarak kutudan çıkıyor ve bu da büyük boyutlu dosyaları kolaylıkla yükleyip kullanabileceğiniz anlamını taşıyor. Tabii Mac tarafında da düzenleme yaparak kullanabilirsiniz. Cihazın dakikalık devir hızının 5400 olduğunu da belirtelim.

Eğer bir fotoğraf sanatçısıysanız, yüksek çözünürlüklü fotoğraflarınızı arşivlemek için güzel bir çözüm olabilir. Diyelim ki ders ya da iş dosyalarınıza gittiğiniz her noktada ihtiyacınız var. Güvenli yedeklemek için de WD My Passport’a başvurabilirsiniz. WD Backup yazılımı sayesinde yedeklemeler oluşturabilir ve ihtiyaç duyduğunuz anda bunları kullanabilirsiniz.

Öte yandan, güvenlik tarafında bir diğer konu da “şifreleme”, ki burada da AES donanım şifrelemesi kullanılıyor. Özel verilerinizin sizden başkası tarafından erişilebilir olmasını istemezsiniz, değil mi?

WD My Passport taşınabilir disk incelemesi ve yorumları

Tabii işin eğlence boyutunu da unutmamak gerekli

Bu ürünü isterseniz PlayStation 4 konsolunuza bağlayabilir ve oyun dosyalarınızı depolayabilirsiniz. Tabii ki bir SSD disk gibi yüksek performans göstermiyor, ama stabil performansı sayesinde uzun süreli deneyimler mümkün olacaktır.

Deneyimlerimiz itibarıyla ürünün dosya kopyalama tarafında tatmin edici bir hızı olduğunu, çalışırken pek ses çıkarmadığını ve genelde de az titreşim gerçekleştirdiğini söylemeliyiz. Yine de, kullanım esnasında can sıkıcı bir sonuçla karşılaşmamak için sağlam bir zeminde konumlandırma yapmanızı öneriyoruz.

Karşılaştığımız bazı kullanıcı deneyimlerinde de, ürünün 1 ve 2TB depolamalı versiyonlarının televizyonlarda sorunsuz video gösterimi gerçekleştirdiğini, ancak 4TB versiyonun televizyonlarda çalışmadığını okuduk. Belirtmeliyiz ki bunu deneyimleme şansımız olmadı.

WD My Passport, ülkemizde 835 TL satış fiyatı etiketiyle bulunabiliyor.

İlgili Haberler

>> Oculus Quest 2 120Hz Güncellemesi Alıyor