Oculus Quest 2 120Hz Güncellemesi Alıyor

Yeni bir güncelleme almaya hazırlanan Oculus Quest 2 bu sayede 120Hz görüntüler üretecek. Bu yeni özellik sanal gerçeklik başlığını oldukça cazip hale getiriyor. 

Oculus Quest 2, sürekli gelen güncellemeler sayesinde 120 Hz yenileme hızına sahip oluyor. Böylelikle bu başlık Valve üretimi rakipleriyle başa baş hale gelecek. Bu gelişme Facebook Reality Labs’ın Başkan Yardımcısı Andrew Bosworth ile yapılan bir soru-cevap etkinliğinde ortaya çıktı.

Yöneticinin verdiği kısa bir yanıt oldu. Başka bir deyişle Bosworth bu gelişmeyi şimdilik detaylandırmak istemedi. Bu durum insanları güncellemenin gerçekliği konusunda şüpheye düşürdü. Ne var ki bu soru cevap etkinliği Instagram’daydı. Bu yüzden hem konum gereği hem de takvim nedeniyle yöneticinin konuyu detaylandırmaması oldukça normal.

Oysa şu anda Quest 2 modelinin varsayılan yenileme hızı 90 Hz. Ancak, bu özellik de geçtiğimiz Kasım’da yapılan bir güncelleme sonucu geldi. İlk olarak bu başlık 72 Hz hızında görüntüleme kabiliyetine sahipti. Yüksek yenileme hızları ise ancak deneysel bir özellik idi. Ekranlarda da özel bir deneyim olan yüksek yenileme hızları, sanal gerçeklik başlıklarında ise gerçekçiliğe çok büyük yarar sağlıyor.

Oculus Quest 2 için beklenen 120 Hz şu an için Valve Index’te bulunuyor

Valve’ın ürettiği Index modeli göz başına 1832 x 1920 çözünürlük yanında 120 Hz yenileme hızına halihazırda sahip. Özellikle Index, Quest 2’nin tek ekrandan oluşan görüntülerinin aksine daha gelişmiş bir optik sisteme sahip. Bunun yanında dahili hoparlörlere de sahip. Ve fakat Quest 2’nin fiyatı Index’in neredeyse üçte biri.

Valve Index

Quest 2’de yer alan ekranın 120 Hz görüntü oluşturma becerisi var. Ancak buradaki sorun önceden deneysel olan 90 Hz’de de olduğu gibi pil ömrü ve içindeki mobil yonganın yeterliliği. Gerçekten de bu kadar düşük bir güce sahip bir platform bu yüksek hızlı görüntüleri sağlayabilir mi bundan emin değiliz.

Oysaki 120 Hz sunabilen bir başlık başlı başına bir arzu nesnesi olur. Bunun yanında halihazırda Quest 2’nin ağırlık ve fiyat avantajı büyük bir avantaj olarak duruyor. Bu başlığı kullananlar edindikleri oyun deneyiminden gayet memnun olduklarını belirtiyor. 90 Hz gelişmesi de birçok gündelik kullanıcıya yeterli gelecektir.

Diğer haberler:

>> Apple Sanal Gerçeklik Hamlesine Başlıyor!

>> Facebook, 2022 yılında akıllı saat üretmeyi planlıyor