WhatsApp reklam göstermeye başlayacak! Facebook yine sözünde durmadı!

WhatsApp reklam göstermeye başlayacak! Facebook yine sözünde durmadı!

WhatsApp

Facebook’un bünyesinde yer alan WhatsApp reklam göstermeye başlayacak. Facebook yine sözünde durmayacak gibi görünüyor.

Facebook, geçtiğimiz yıllarda popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı bünyesine katmıştı. Bu satın alma işleminden sonra WhatsApp reklam mı gösterecek sorusu kafaları kurcalamıştı. Google’dan sonra reklam göstermeyi en çok seven ve en çok gelir elde eden Facebook, bu konu hakkında açıklama yapmış ve WhatsApp‘ın reklam sunmayacağını açıklamıştı. Ancak bugün gelen haberler Facebook‘un sözünde durmayacağını politikasını değiştireceğinin sinyallerini veriyor.

İddialara göre; WhatsApp’ta reklam göstermek için çalışmalar başlamış durumda. Bu reklamlar WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme kullanmasından dolayı direkt olarak platform üzerinden değil, kullanıcıların Facebook verilerine göre gösterilecek. Facebook hesabınız yoksa WhatsApp’ın muhtemelen kişilerin Google Arama tercihlerine göre kişiselleştirilmiş reklam sunacağı söyleniyor.

WhatsApp bu iddialar hakkında doğrudan bir açıklama yapmadı. Ancak firmanın sözcüsü şu ifadeleri kullandı; “Daha önce de söylediğimiz gibi, Durum özelliğindeki reklamlar WhatsApp için uzun vadeli bir fırsat olmaya devam ediyor. Bunun insanlar için harika bir fırsat olacağına inanıyoruz. İnsanlar bu sayede gelecekte kendileri için önemli olan bir iş keşfedebilecek. Bu politikamız değişmedi. Ancak şu anda odak noktamız, işletmelerin müşterileriyle bağlantı kurmasına yardımcı olmak ve bazı ülkelerde ödeme sağlamak için yeni özellikler oluşturmak.” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Reklam

Bu ifadeden de anlayacağınız üzere WhatsApp şu sıralar koronavirüs yüzünden evde kalan insanların iletişim kurmasını kolaylaştırmaya odaklanıyor. Bu olaylar bittiğinde ise reklamların WhatsApp Durum özelliğinde sunulacağını düşünüyoruz. Nasıl Instagram’da hikayelere bakarken 3-4 hikayeden sonra istisnasız 1 reklam çıkıyor, aynı şey WhatsApp’ta da olacak.

Neyse ki Facebook, WhatsApp sohbetlerinin arasına reklam sıkıştırma gibi bir politika uygulamayacak. Ancak bu reklam özelliğinin WhatsApp Durum’lara gelecek olması çoğu kullanıcının tepkisini çekecektir. Facebook Messenger Hikayeler gibi pek ilgi görmeyen WhatsApp’ın Durum özelliği reklam sonrası pek kullanılmayacak gibi görünüyor.

Facebook ve Google Haber Sitelerine İçerik Başına Para Ödeyecek mi?

Facebook’un dönem dönem verdiği sözlerden geri adım attığına çoğu kez şahit oldu. Bu da onlardan biri olacak gibi görünüyor. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?


CEVAP VER