WhatsApp Sesli Mesaj Özelliğinde Artık Hata Yapmayacaksınız, İşte Yeni Detay!

WhatsApp Grupları

WhatsApp sesli mesaj özelliğini kullanırken artık hata yapmaktan korkmanıza gerek yok. Zira yeni güncelleme, en iyi deneyimi elde etmenize imkân sunuyor.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bünyesinde sesli mesajlaşma özelliğini de barındırıyor ve bu özellik, her gün büyük ilgi görüyor. Özellikle yazmanın mümkün olmadığı durumlarda, bir nevi “bas konuş” özelliği gibi sesinizi kaydediyor ve karşı tarafa gönderebiliyorsunuz. Üstelik, ister 5 saniye, isterseniz de 5 dakika konuşun, limit tarafında da bir sıkıntı bulunmuyor. Karşı taraf mesajınızı dinlediğinde, bundan da haberdar oluyorsunuz. Kısacası sesli mesaj özelliği, WhatsApp’te çok önemli ve bu tarafta yeni bir güncelleme paylaşıldı. Böylece daha stabil kullanım deneyimleri mümkün olacak.

WhatsApp, sesli mesaj göndermek isterseniz artık size mesajı göndermeden önce “ön izleme” imkânı sunacak. Yani diyelim ki sesli mesajı hazırladınız. Göndermeden önce, isterseniz dinleyebileceksiniz. Böylece eğer hata yaptıysanız ya da memnun olmadığınız bir kısım varsa, bu mesajı göndermeden silip yenisini hazırlayabileceksiniz.


Evet, kullanımı oldukça kolay ve işe yarar bir özellikten söz ediyoruz. Bu arada, Meta’nın diğer uygulamaları Facebook Messenger ve Instagram’da henüz bu özellik bulunmuyor. Kullanıcıların gösterecekleri ilgi ve talep neticesinde, bu iki platformda da kullanıma sunulması sürpriz olmayacaktır.

WhatsApp sohbet yedeği nasıl alınır?

WhatsApp’ta yaptığınız sohbetleri yedek alarak arşiv haline getirebilir ve ihtiyaç duyduğunuzda hem yazılı dosyalara hem de görsellere erişebilirsiniz. Bunu yapmak oldukça kolay.

Öncelikle WhatsApp’ı açmalı ve sağ üst köşedeki 3 nokta üst üste ibaresine dokunmalısınız. Buradan Ayarlar başlığına gidin. Sonrasında Sohbetler başlığına dokunun ve açılan ekranda, alt kısımda Sohbet Yedeği başlığını göreceksiniz. Burada dokunun ve gelen ekranda Google Drive hesap ayarlarınız dahil tüm detayları göreceksiniz. “YEDEKLE” ibaresine dokunarak da anında yedekleme gerçekleştirebilirsiniz.

WhatsApp Sesli Mesaj Özelliğinde Artık Hata Yapmayacaksınız, İşte Yeni Detay!

WhatsApp Son Görülme özelliği güncellendi

Daha önce, isterseniz WhatsApp uygulamasında ayarlar kısmına giderek “Son görülme” özelliğini yalnızca sizde kayıtlı kullanıcılar için aktifleştirebiliyordunuz. Böylece numarası kayıtlı olmayan ve dolayısıyla büyük ihtimalle tanımadığınız kişiler, sizin ne zaman aktif olup da mesajlara göz attığınızı göremiyordu. Yeni güncelleme ise, bu özelliği default olarak aktif hale getiriyor, yani artık sizin bir ayar yapmanıza gerek kalmıyor. Daha evvel mesajlaşmadığınız, numarası da sizde kayıtlı olmayan biri, “son görüldü” özelliğinden yararlanamayacak. Bu yeni güncellemelerin 3. parti uygulamaların sizi takip etmesini de engelleyeceği düşünülüyor ve bu sayede özel hayatın gizliliği tarafında yeni bir adım atılmış oluyor.

> MIUI 13 Özellikleri ve Benzersiz Logosu Ortaya Çıktı: İşte Destekleyen Modeller!