WhatsApp’ta 1 Kere Görünüp Kaybolan Mesaj Sistemi

WhatsApp grup özellikleri

Sosyal medyada gizlilik, hemen hepimiz için oldukça önemli bir unsur. Hangi uygulamayı kullanıyorsanız kullanın, bu unsuru göz ardı etmek zor. Bu haberimizin temelinde de gizlilik var. Öznemiz ise, WhatsApp. Sadece bir kez görülüp sonra kaybolan mesaj özelliği ilginizi çeker mi? İşte detaylar.

WhatsApp, yeni bir mesajlaşma özelliği üzerinde çalışıyor. Mashable’da yer verilen bilgilere göre firma, yakın zamanda WhatsApp beta for Android, version 2.22.25.20’yi kullanıma sundu. Bu beta sürümünde, hem yazanın hem de okuyanın “sadece 1 kez gördükten sonra silinen yazılı mesaj” özelliği de bulunuyor. Şirket, testler başarılı olursa bu özelliği herkese açık olarak yakın zamanda kullanıma sunabilir.

WhatsApp, daha evvel de benzer hamleler yapmıştı. Örneğin, Kasım 2020’ye geri döndüğümüzde, “7 günde kaybolan mesaj” özelliğini kullanıma sunmuştu. Gönderilen mesajlar, bu özellik kapsamında 7 gün sonra kayboluyordu. Daha sonra bu özellik “24 saat sonra ve 90 gün sonra kaybolsun” seçenekleriyle genişletilmişti. Şimdi de “tek seferde görünsün ve kaybolsun” seçeneği yolda. Hem ekran görüntüsü de alınamayacak.

Bu özellik, başkaları tarafından görülmesi istenmeyen bilgilerin paylaşımı tarafında önem arz ediyor. Mesela flört eden çiftler için uygun bir tercih olabilir. Özellik yayınlandığında, bir mesaj gönderirken sağ yan tarafta “1 kez göster ve sil” ibaresi de olacak. Bunu aktifleştirmeniz gerekecek.

WhatsApp, bu özelliği aslında şu an fotoğraf ve videolar tarafında kullanıyor. Belli ki yazılı mesajlar tarafında da bir talep olmuş ve bu doğrultuda harekete geçilmiş.

Ek olarak, benzer gizlilik özelliklerinin diğer pek çok popüler sosyal medya uygulamasında da olduğunu hatırlatalım. Sonuçta internet ortamındayız, değil mi? Bir kişinin görmesi gereken detayları başkalarının yanlışlıkla bile olsa görmemesi gerekir.

WhatsApp'ta 1 Kere Görünüp Kaybolan Mesaj Sistemi

WhatsApp’ta tek kullanımlık, 1 gösterimlik fotoğraf ve video nasıl paylaşılır?

1. Önce WhatsApp’ta mesajlaşmak istediğiniz kişiyi seçin ve mesaj penceresini açın.

2. Telefon ya da tabletinizdeki fotoğraf ve video galerisine giderek paylaşmak istediğiniz fotoğraf ya da videoyu seçin.

3. Ekranın sağ alt köşesinde “1” ibaresini göreceksiniz. Üzerine tıklarsanız, “Bir kez göster” özelliği aktif olacaktır.

4. Fotoğraf ya da videoyu karşı tarafa gönderin. Evet, hepsi bu kadar.

İlgili Haberler

>> Google Maps’te Evinizi ve Arabanızı Gizleyebilirsiniz!