WhatsApp ‘ta Ekran Görüntüsü Almayı Engelleme Mümkün

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp, hassas içerik paylaşımları gibi konularda işe yarayacağını düşündüğü ekran görüntüsü almayı engelleme özelliği üzerinde çalışıyor. İşte detaylar.

WhatsApp ‘a ekran görüntüsü almayı engelleme özelliği geliyor. GSM Arena’daki bilgilere göre şirket yetkilileri, bazı kullanıcıların hassasiyet gösterdiği bu tip bir özelliğin bir an evvel yayımlanması için çalışıyor.

WhatsApp ‘ta, “Bir kez göster” özelliği var, bildiğiniz gibi. Bu özellik kullanıldığında, karşı tarafa sadece bir kez görebileceği bir fotoğraf ya da video gönderebiliyorsunuz. Bu, gizlilik ve kullanıcı güvenliği için önemli bir detay.

Özelliğin kusuru ise, ekran görüntü alma fonksiyonu karşısında bir savunma mekanizmasının olmaması. Yani görüntüleme yapılırken ekran kaydı da gerçekleştirilebiliyor ve böylece defalarca fotoğraf ve videolara bakılabiliyor.

Çoğu telefon, aynı anda güç tuşu ve ses azaltma tuşuna basıldığı taktirde ekran görüntüsü almaya imkân sunuyor. Ayrıca yeni pek çok telefonda yüklü olarak “ekran videosu kaydet” özelliği de var.

İşte WhatsApp, yeni güncellemeyle bunların önüne geçecek ve bir kerelik görüntülenebilir içeriklerde ekran görüntüsü ve ekran kaydı alınabilmesini engelleyecek.

Bazı uygulamalar, kullanıcıların karşı tarafın izni olmadan ekran görüntüsü ve ekran kaydı almasına izin vermiyor. Bu uygulamalar arasına nihayet WhatsApp ‘ın da giriş yapıyor olması sevindirici.

WhatsApp 'ta Ekran Görüntüsü Almayı Engelleme Mümkün

WhatsApp, gizlilik odaklı 2 yeni özelliği daha yakında kullanıcılara sunacak!

Bu özelliklerden ilki, dahil olduğunuz bir gruptan sessizce çıkabilmenize imkân sağlayacak. Şu an bir gruptan çıkış yapmak istediğinizde, bunu gruptaki herkes görebiliyor. Hangi gün ve hangi saatte gruptan ayrıldığınız görülüyor. Yeni özellik, kimse farkına varmadan gruptan ayrılabilmenize yardımcı olacak.

İkinci özellik ise, uygulamada ne zaman online olduğunuzu ve ne zaman offline olduğunuzu, isterseniz arkadaşlarınızın görmesine izin verebileceksiniz. “Last Seen”, yani son görülme özelliğini de isterseniz herkes için isterseniz de seçebileceğiniz bazı kişiler için aktif hale getirebileceksiniz.

Görüldüğü üzere WhatsApp, kullanıcıların işlerine yarayacağını düşündüğü üç önemli gizlilik özelliği için çalışıyor ve yakın zamanda uygulamanın daha kullanışlı bir forma bürünmesini amaçlıyor.

İlgili Haberler

>> Hızlı Şarj Adaptörü Alma Rehberi! Nelere Dikkat Edilmeli?