Windows 10 IoT Platformuna Yeni Özellikler ve Büyük Bir Güncelleme Gelmesi Bekleniyor

Windows 10 IoT Platformuna Yeni Özellikler ve Büyük Bir Güncelleme Gelmesi Bekleniyor

Google News Abone Ol
Windows 10 IoT işletim sistemine gelen bazı iyileştirmeler şunlar: Daha küçük yer kaplayan cihazları etkinleştirmek için genişletilmiş silikon desteği. Yüzde 40’a kadar işletim sistemi boyutunda küçültme. Gelecek yıl sunulacak yeni bulut özelliklerinden bazıları, kablosuz (OTA) güncellemeleri ve Windows’ta Azure IoT Edge’li Linux Kapsayıcıları desteğiyle Windows’ta Linux iş yüklerini çalıştırma yeteneklerini içeriyor. Microsoft, bu özellikleri önümüzdeki aylarda deneme sürümü olarak yayınlayacak ve tam sürümler 2021’de kullanıma sunulacak.Microsoft ayrıca, bir sonraki güncelleme ile birlikte Windows 10IoT Core ve Windows 10 IoT Enterprise’ı bir araya getireceğini duyurdu. Windows 10IoT Enterprise, IoT çözümlerine kurumsal yönetilebilirlik ve güvenlik sağlayan Windows 10’un tam sürümlerinden biri. Windows 10IoT Core ise IoT ağ geçitleri gibi daha küçük ve düşük maliyetli endüstri cihazlarını oluşturmak için optimize edilmiş bir platform sunuyor.

Windows 10 IoT Core nedir?

Windows 10IoT Core, hem ARM hem de x86 / x64 cihazlarında çalışan ekranlı veya ekransız daha küçük cihazlar için optimize edilmiş bir Windows 10 sürümüdür. Windows IoT Core belgeleri, cihazlarınızı bağlama, yönetme, güncelleme, güvenlik altına alma ve daha fazlası hakkında bilgi sağlar.

Windows 10 IoT Enterprise nedir?

Windows 10IoT Enterprise, IoT çözümlerine kurumsal yönetilebilirlik ve güvenlik sağlayan Windows 10’un tam bir sürümüdür. Windows 10 IoT Enterprise, dünya çapında Windows ekosisteminin tüm avantajlarını paylaşıyor. Windows 10 Enterprise’ın ikili eşdeğeridir, böylece istemci PC’ler ve dizüstü bilgisayarlarla aynı tanıdık geliştirme ve yönetim araçlarını kullanabilirsiniz. Ancak, lisanslama ve dağıtım söz konusu olduğunda, masaüstü sürümü ve IoT sürümleri farklıdır. Windows 10IoT Enterprise’ın hem Uzun Vadeli Hizmet Kanalı (LTSC) hem de Yarı Yıllık Kanal (SAC) seçenekleri sunduğunu unutmayın. OEM’ler cihazları için ihtiyaç duydukları sürümü seçebilir.

Windows 10 Masaüstü ve Windows 10 IoTCore arasındaki farklar

Masaüstü ve IoT Core’da farklı özellikler

  • Inbox Cortana, 1809 (17763) sürümünden bu yana Windows 10IoT Core’da artık mevcut değil. Ses özellikli bir cihazı hızla pazara sunmak istiyorsanız , Cortana Cihazları SDK’sının önizlemesini kullanarak Cortana desteğini cihaza entegre edebilirsiniz .
  • FileOpenPicker API , Windows 10 IOT Çekirdek desteklenmez. Yerel sürücülere veya çıkarılabilir depolama cihazına erişmek için bunu kendi uygulamanızda uygulayabilirsiniz.
  • Kutudan çıktığı gibi, Windows 10 IoT Core cihazı masaüstü benzeri bir PC yerine varsayılan uygulamaya önyüklenir . Ancak ticarileştirilmesi için, bu varsayılan uygulama gerekir özel bir uygulaması veya değiştirilebilir bir varsayılan uygulama ile yer değiştirmemelidir. Bu uygulamanın amacı sadece ilk önyükleme üzerine etkileşim için kolay bir kabuk sağlamak değil, aynı zamanda kendi takmak ve oynamak için bu özellikleri kullanabilmeniz için bu uygulama için açık kaynaklı kodu kullanmanıza izin vermektir özel uygulama (lar).

Sürücü destekli alanlardaki farklılıklar

  • Windows 10 Desktop, Windows 10IoT Core’dan daha fazla desteklenen sürücüye sahiptir. Windows 10IoT Core’da Masaüstü’dekiyle aynı cihazların çalışmasını sağlamak için Windows 10IoT Core cihazı için kaynaktan bir sürücü oluşturmanız veya özellikle ARM mimarisi için başka bir geçici çözüm bulmanız gerekebilir.
  • Windows 10IoT Core (ARM) için libusb için hazır bir sürücü yoktur – ARM mimarisini hedeflemek için kaynaktan kaynak oluşturmanız gerekir.

Farklı komutlar desteklenir

  • PowerShell Remove-AppxPackage komutu Masaüstünde çalışır, ancak Windows10 IoT Çekirdeğinde çalışmaz.
  • Cihazınızdaki tüm klasörlere Universal Windows Apps tarafından erişilemez. Windows 10 IoT Core’da, bir klasörü bir UWP uygulaması tarafından erişilebilir hale getirmek için FolderPermissions aracını kullanabilirsiniz. Örneğin, UWP uygulamalarına c: \ test klasörüne erişim vermek için FolderPermissions c: \ test -e komutunu çalıştırın. Ancak, bu Masaüstü’nde mevcut değildir.

>> Windows 10 Uygulama Yükleyici kullanıma sunuldu! Peki, ne işe yarıyor?

Windows 10 IoT


CEVAP VER