Windows 11’de Oyunlarda Performans Sorunları mı Yaşıyorsunuz?

Microsoft, yakın zamanda işletim sistemi Windows 11 için bir güncelleme yayınlamış ve performans artışı hedeflemişti. Ancak evdeki hesap, çarşıya uymadı ve pek çok kullanıcı, özellikle oyun oynarken yaşanan düşük performanslardan şikayet etti. Konudan haberdar olan firma, biraz gecikmeli de olsa önlem için harekete geçti. İşte detaylar.

Microsoft, yakın zamanda Windows 11 güncellemesi yayınlamıştı, ama bu güncelleme sebebiyle pek çok kullanıcının ciddi performans kayıpları yaşadığı rapor edildi. Bunun üzerine güncelleme sürecini donduran firma, sorunlara odaklandı ve bu sıkıntıları ortadan kaldıracak başka güncellemenin ön izleme sürümüyle boy gösterdi.

Yetkililer, “Windows 11, version 22H2 yayınlandıktan sonra, bazı oyun ve uygulamalarda beklenildiğinden daha fazla performans kaybı yaşandı. Bu etkilenen oyun ve uygulamalar, aslında tüketiciler tarafından kullanılmaması gereken GPU performans hata ayıklama özelliğiyle karşı karşıya kaldı” diyor. Bu da sisteme binen ekstra yük anlamını taşıyor. İşte firma, sonraki güncellemeyle bu sorunun üstesinden gelebildi.

Windows 11'de Oyunlarda Performans Sorunları mı Yaşıyorsunuz?

Eğer Windows 11 kullanıyorsanız ve yakın zamanda güncelleme yaptıysanız, yeni bir güncellemenin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Yetkililer, “KB5020044” güncellemesini işaret ediyor. Şu an ön izleme sürümü olarak indirilebiliyor ve pek çok sorunu ortadan kaldırabiliyor.

Microsoft’un yayınladığı bu en son güncelleme, aynı zamanda Windows 11’deki bazı hataları ortadan kaldırdığı gibi daha stabil sistemçalışma performansını da hedefliyor. Bu arada, bir süre önce gelen bilgilerde, Windows 11’deki bazı güvenlik özelliklerinin devre dışı bırakılması durumunda oyunlarda daha iyi performans sunulabileceği ifade edilmişti. Tabii bu tercihi yaptığınız durumda, risklerle karşılaşma ve zarar görme riskiniz de artacaktır. Bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Detaylar için isterseniz The Verge sitesindeki bu sayfaya göz atabilirsiniz.

Windows 11’de iyi bir oyun performansı için bu adımları ihmal etmeyin

1. Ekran kartı sürücünüzün güncel olmasına dikkat edin. Güncel sürücüyü yüklemeden önce, yükleme yapan diğer oyuncuların yorumlarına ve üretici firmanın güncelleme notlarına göz atmayı ihmal etmeyin.

2. Arka planda çalışan oyun client’lerini kapatın. Örneğin, Steam’de oyun oynayacaksanız ve o esnada diğer client’ler açıksa (Epic Games Store, Ubisoft Store gibi), kapatın.

3. Eğer multiplayer oyun oynuyorsanız, bağlantı hızı önemlidir. Oyun esnasında, internet hızınızı olumsuz etkileyecek detayları arka planda çalıştırmayın. Örneğin, dosya indirmeyin, başka güncellemeler varsa kısa süreliğine dondurun, açık video pencerelerini kapatın.

İlgili Haberler

>> Yönetilen Hizmetlerin Yeni Stili: İş Ortakları Öncülüğündeki Hizmetleri Güçlendirmek