Windows ARM Apple M1 karşısında madara oldu!

Windows ARM Apple M1 karşısında madara oldu!

Windows ARM
Google News Abone Ol

Apple’ın ARM tabanlı Apple M1 işlemcili Mac modelleri, ARM tabanlı Windows PC’leri performans testinde madara etti. Bu fark kapanmaz.

Apple M1 çipli yeni Mac’lerin Intel işlemcili neredeyse tüm mevcut Mac’leri geride bıraktığına geçtiğimiz haftalarda şahitlik ettik. Peki ya Windows PC’ler? PCWorld, Microsoft’un Surface Pro X’ini Apple’ın yeni M1 MacBook Air ile karşılaştırdı. Sonuçlar Windows ARM ile çalışan Surface Pro X’in M1’in çok gerisinde olduğunu gösteriyor.

Windows ARM Apple M1’in yanına yaklaşamıyor

Windows, ARM tabanlı makinelerde çalışsa da, şu anda çoğu tüketiciye sunulmuyor. Microsoft’un Surface Pro X tableti, Microsoft ve Qualcomm ortaklığında oluşturulan bir ARM yonga seti ile gelecek.

PCWorld tarafından belirtildiği gibi, ARM makinelerde Windows’un büyük bir sınırlaması, işletim sisteminin taklit edilmiş 32 bit X86 yazılımını çalıştırmakla sınırlı olmasıdır. Başka bir deyişle, sistem AMD ve Intel işlemciler için oluşturulmuş 64 bit uygulamaları taklit edemedi ve çalıştıramadı.

Windows ARM

32 bit yazılım önemli ölçüde daha düşük performansta çalışıyor. Apple, 2019’da macOS Catalina ile bunlardan kurtuldu. Aynı zamanda Apple, Intel Mac’ler için oluşturulan her yazılımı temelde Apple Silikon tabanlı bilgisayarlarda daha iyi çalışan bir ARM ikili programına çeviren yeni M1 Mac’ler için Rosetta 2 teknolojisini tanıttı.

Microsoft kısa süre önce Windows’un 64 bit X86 yazılımı için öykünme özelliğine sahip bir beta sürümünü yayınladı. Ancak yine de performans M1 çipli yeni Mac’lere yakın bile değil. Geekbench 5 testinde Surface Pro X, yeni M1 MacBook Air’den daha iyi performans gösterdi. Ayrıca Intel Core i5 işlemciyle çalışan ucuz bir HP Pavilion dizüstü bilgisayarın gerisinde kaldı.

Videoların kod dönüştürmesi için açık kaynaklı bir yazılım olan HandBrake ile başka bir test gerçekleştirildi. M1 çipli yeni MacBook Air, 12 dakikalık bir 4K videoyu yaklaşık 23 dakikada 1080p H.265 formatına dönüştürürken, Surface Pro X ARM’ün aynı işlemi tamamlaması 2 saat sürdü.

Windows ARM

SQ1, 12 dakikalık bir 4K video olan Tears of Steel’in 1080p H.265 formatına dönüştürülmesi yaklaşık iki saat sürerek saniyede yaklaşık bir kare hızla ilerledi.

Günün sonunda Microsoft’un Windows üzerinde yaptığı iyileştirmelerle bile ARM cihazları, Apple M1 Mac’lere göre dezavantajlı durumda.

İlgili Haberler

>> Windows 10 klavye kısayolları ile hayatınızı kolaylaştırın

>> Windows Kodları Sızdırıldı: Bu İşletim Sistemi Tehlike Saçıyor!


CEVAP VER