Wordle: Twitter’da Herkesi Çılgına Çeviren Viral Oyun Wordle Nedir, Nasıl Oynanır?

Wordle, Josh Wardle tarafından geliştirilen ve ücretsiz olarak oynanabilen bir “günlük kelime tahmini oyunu”. Size günlük olarak bazı kelimeler sunuluyor ve her bir kelimenin içinden harfler alarak yeni bir kelime bulmaya çalışıyorsunuz. Genellikle mouse aracılığıyla oynayabileceğiniz oyun, internet bağlantısına da ihtiyaç duyuyor.

Online tabanlı bu kelime tahmini oyununda, oynayanlara her gün farklı bir kelime veriliyor. Tahmin etmek için toplamda 6 şansınız var. Bilemezseniz, basitçe “kaybetmiş oyuncu” statüsünde yer alıyorsunuz. Eğer bilirseniz, bir sonraki gün yayımlanacak olan kelimeyi bekleyişe geçiyor ve arka arkaya en çok kazanan oyunculardan olmak için mücadele veriyorsunuz.

Gün gün kazanan oyuncular, haliyle başarılarını sosyal medya hesaplarındaki arkadaş ve takipçileriyle paylaşmak ister ve bunun için de genellikle Twitter platformu tercih ediliyor. İşte kısacası Wordle’nin Twitter’da popülerleşerek bir viral halini almasının arkasındaki sebep bu.

Wordle, yurt dışında şu an o kadar popüler ki, New York Times’ta bile ondan bahsediliyor.

Wordle: Twitter'da Herkesi Çılgına Çeviren Viral Oyun Wordle Nedir, Nasıl Oynanır?

Wordle nasıl oynanır?

Günlük olarak size bir kelime sunuluyor, ki bu İngilizce.

Kelimedeki ilk harf, yani yeşil renkte gösterilen harf, daha sonra tahmin etmeniz gereken kelimenin ilk harfini oluşturuyor.

İkinci kelimedeki sarı renkli harf, tahmin edeceğiniz kelimede de var, ama yanlış bir konumda bulunuyor. Doğru konumu siz bulmalısınız.

Üçüncü kelimedeki gri arka planlı harf ise, tahmin etmeniz gereken kelimede yer almıyor. Yani tahmin ederken onu eleyerek düşünebilirsiniz.

Eğer 6 tahmin hakkınız içinde doğru kelimeyi bulabilirseniz, bir sonraki günkü kelimeyi keyifle bekleyişe geçebilirsiniz. Başarısız olursanız, arka arkaya bilerek “seri yapma” şansınızı da en azından o anlık kaybetmiş oluyorsunuz.

Wordle oynamak için hangi adrese gitmek gerekiyor?

Oyunu deneyimleyebilmek için aşağıdaki linki internet tarayıcınızın arama çubuğuna yapıştırmanız ve enter tuşuna basmanız yeterli.

https://www.powerlanguage.co.uk/wordle/

Oyun, beyin egzersizi yapmak ve İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirmeniz için güzel bir fırsat. Ayrıca, dediğimiz gibi bu oyunu oynayan pek çok kişi var ve hem tahmin hakkı hem de doğru tahmin etme süresi gibi detaylarla onları geride bırakarak zirveye erişme şansınız var.

Oynamak için bir şey satın almanıza ya da ayrıca bir platforma üye olmanıza gerek yok. Bu da oyuna erişimi daha kolay ve cazip hale getiriyor.

> Samsung Galaxy S21 FE Çıkış Tarihi Belli Oldu!