Wyze 2.4 milyon kullanıcının verisini sızdırdı!

Wyze

Güvenlik kamerası çözümleri üreten Wyze, 2.4 milyon kullanıcısının verisini sızdırdığını açıkladı. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

İnsanlar evlerinin güvenliğini artırmak için bir güvenlik kamerası satın alıyor. Ancak güvenlik kamerası çözümleri üreten Wyze firması tam tersini başardı.

20 dolardan başlayan fiyatlar ile portatif güvenli kameraları üreten firma, 2.4 milyondan fazla kullanıcısının verilerini sızdırdığını açıkladı. Bu güvenlik ihlalininden dolayı kullanıcılarından özür dileyen firmanın, maddi ne kadar zarar verdiği ise henüz bilinmiyor.

Bu güvenlik ihlali, hassas kullanıcı verilerinin internette açık bırakıldığını açıklayan danışmanlık şirketi Twelve Security tarafından ortaya çıkarıldı. Bu sızıntıdaki veriler, e-posta adresleri, evdeki kameraların listesi, WiFi SSID’leri ve hatta boy, kilo, cinsiyet, kemik yoğunluğu ve daha fazlası dahil olmak üzere sağlık bilgilerini içeren kişisel bilgileri kapsıyor.

Google Pixel 4’ün yüz okuma teknolojisi artık daha güvenli!

Sorunu açıklayan Twelve Security araştırmacısı, bilgi veritabanının herkesin erişebildiğini bildiriyor. Twelve Security, bu olayı on yıllık kariyerlerinde bile gördükleri en büyük ihlal olarak nitelendiriyor.

Wyze, sızıntıyı doğrulayan ancak Twelve Security’nin raporunun bazı bölümlerini reddeden bir açıklama yaptı. Şirket, “Bazı kullanıcı verilerinin 4 Aralık – 26 Aralık tarihleri ​​arasında sızdırıldığını kabul ediyoruz. Ancak bu sızıntıda kullanıcılarımızın sağlık bilgileri yer almıyor.” ifadelerini kullandı.

Wyze

Eğer Wyze hesabınız varsa, şifrenizi değiştirmek ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı açmanız güvenliğiniz açısından oldukça yerinde bir karar olacaktır. 2019’un bitmesine saatler kala yaşanan bu talihsiz olayın firmaya 2020’de büyük yaralar açacağını düşünüyoruz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here