Xiaomi Mi 11 için şarj aleti kararı takipçileri üzdü!

xiaomi mi 11 şarj aleti

Son zamanlarda akıllı telefon kutularının kısıtlanmasına yönelik Apple ve Samsung kararlarının ardından Xiaomi’den de bir adım geldi.

Xiaomi, uzun süredir akıllı telefonlarının kutularında şarj aleti ve aksesuarları dahil ederek, kutu içeriğinden hiçbir şey esirgemiyordu. Özellikle bazı modellerinde temperli cam ve kılıf dahil bir her şeyi kutu içeriğine sığdırıyordu. Son zamanlarda ise Apple ve Samsung gibi teknoloji devleri tarafından, bazı modellerinin kutu içeriğinde kısıtlamalar olduğuna dair haberler ortaya çıktı. iPhone 12 modelinde şarj aleti çıkmamasına tüketiciler tepki gösterirken, dev markalarda bu tepkilere destek oldu.

Xiaomi Mi 11 şarj aleti kararı, kullanıcıları etkileyecek mi?

Xiaomi de, Apple’ın iPhone 12 modellerinin kutusunda şarj aleti olmayacağı haberinin üzerine Apple’ı tiye alan bir Tweet paylaşmıştı. Xiaomi resmî hesabı, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Mi 10T modelinin özelliklerini bahsettiği bir Tweet atarak, yazının en sonuna  ‘’Endişelenmeyin, Mi 10T modelimizin içinde şarj aleti mevcut’’  yazmıştı. Fakat Xiaomi CEO’sunun açıklamalarına göre Mi 11 serisi için sözünde durmayacaklar.

Yıllar önce, Apple, yeni modellerinde jack girişi kullanmayı bıraktığı zaman bir çok dev marka Apple’a tepki göstermişti. Fakat bunun sonrasında tepki gösteren markalar da jack girişi kullanmamaya başlamıştı. Tarih tekerrür etti, ve Apple’ın şarj aleti kararına tepki gösteren markalar birer birer kutu içeriğini kısıtlamaya başladılar.

xiaomi mi 11 şarj aleti

Xiaomi CEO’su Lei Jun, 28 Aralık’ta tanıtılacak olan Mi 11 serisinin kutu içeriğinde şarj aleti olmayacağını belirtti. Bu kararın çevreyi korumak adına olduğunu da ekledi. Fakat bazı kullanıcılar, bu kararın yüksek hızlı şarj aletini ayrı olarak satabilmek adına, ticari amaç ile alınan bir karar olduğunu düşünüyor.

xiaomi mi 11

Gelişen akıllı telefon pazarında, teknoloji devlerinin aldığı, kutu içeriğinden şarj aletinin kısıtlanması kararının, ilerleyen yıllarda bütün modeller için geçerli olacağı öngörülüyor. Tüketiciler bu karara oldukça tepkili, özellikle bu durumun ticari amaç güdülerek yapıldığını düşünen tüketiciler de mevcut. Bu tepkilerin, markaların kararını nasıl etkileyeceği ise merak konusu.

İlgili Haberler

>> Xiaomi Mi 11 Gece Modu videosu ile ilgi odağı oldu!

>> Xiaomi Mi 11 serisi, Geekbench sonuçları ile şaşırttı!