Xiaomi TV Stick 4K İnceleme: Peki Eski Model İle Farklar Neler?

Xiaomi TV Stick 4K, kullanımı kolay, adeta ‘tak çalıştır’ formunda bir ürün. Hem kolay bir kullanım sunuyor hem de görsel ve işitsel detayları yüksek kaliteyle sunabiliyor. Eğer mevcut TV ya da monitörünüzü daha güncel hale getirmek istiyorsanız, bunu Xiaomi TV Stick 4K ile daha uygun fiyata ve zahmetsizce gerçekleştirebilirsiniz. İşte detaylar.

Xiaomi TV Stick 4K, Xiaomi’nin güncel medya oynatıcı ürünlerinden bir tanesi. Minimal yapısı sayesinde hem taşıması hem de kurulumu oldukça kolay.

Tasarım detaylarına baktığımızda, ürünün önceki TV Stick ile hemen hemen aynı tasarım hatlarına sahip olduğunu, hatta beraberinde gelen kumandasının bile neredeyse aynı olduğunu söyleyebiliriz.

“Peki asıl farklar nerede?” diye soracak olursanız, bu yeni ürünün 4K çözünürlük desteği sunduğunu, Android 11 TV işletim sistemine ve daha iyi teknik detaylara sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Xiaomi TV Stick 4K ile TV'niz Akıllansın! Peki Eski Model İle Farkları Neler?

Siyah renkte ve yaklaşık 43 gram ağırlıktaki ürünü, beraberinde gelen adaptörle güce bağlamalısınız. Sonrasında, HDMI araclığıyla TV ya da monitörünüze bağlayabilirsiniz.

Finalde de, kablosuz internet bağlantısını gerçekleştiriyorsunuz ve artık kullanıma hazırsınız. Yani tüm bu işlemleri 5 dakikadan az sürede halledebilirsiniz.

Minik bir ekleme olarak, ürünün yanında bir HDMI uzatma kablosunun geldiğini de belirtelim.

Eğer cihazı TV’nizin HDMI kısmıyla duvar arasındaki boşluğa yerleştiremiyorsanız, bu uzatma kablosuyla rahat konumlandırma yapabilirsiniz.

Artık 1080p değil, 4K 60FPS değerde içerikler tüketmek istiyorum diyenler için

Xiaomi TV Stick 4K, 4K 60FPS değerde görüntüleme gerçekleştirebiliyor. Bu, ürünün en dikkat çekici özelliği. Önceki Stick’te 1080p değeri sunuluyordu.

Öte yandan, bu yeni ürünümüzde hem görsel kaliteyi hem de işitsel detayları artırmaları açısından Dolby Vision ve Dolby Atmos gibi heyecan verici teknolojiler de var. Kısacası daha net görüntüler, daha keskin ve sizi saran işitsel detaylar anlamına geliyor bunlar.

Tabii belirtmekte yarar var ki, 4K çözünürlük alabilmek için hem kullandığınız TV ya da monitörün 4K desteği olmalı, hem de izleyeceğiniz içeriğin 4K içerik olması gerekli. Aynı durum, Dolby teknolojileri için de geçerli.

Konu 4K, hem de internet üzerinden sağlanan bir içerik olduğunda, “internet bağlantı hızı” da bir o kadar önemlidir. Eğer donma sorunlarıyla karşılaşmak istemiyorsanız, iyi bir internet altyapınız ve iyi bir modeminiz olmalı. Böylece Wi-Fi 2.4GHz/5GHz desteği sunan Xiaomi TV Stick 4K ile yüksek çözünürlüklü içeriklerin çalıştırılmasında sorun yaşamayacaksınız.

“Benim TV/monitörümde 720p ya da 1080p desteği var” diyorsanız, önceki modeli tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Hem de daha uygun fiyat demek bu.

Xiaomi TV Stick 4K ile TV'niz Akıllansın! Peki Eski Model İle Farkları Neler?

Kullanımı kolay, hızlı bir arayüz

İster bir TV ürünü alıyor olun isterseniz de bir akıllı telefon, ne kadar iyi özellikleri olursa olsun öncelikle “kullanılabilirlik” faktörü önemlidir. Ki burada da arayüzün anlaşılabilir tasarımı ve gerek uygulamalar gerekse de ekranlar arası geçişlerin ne kadar hızlı olduğu önemlidir.

Neyse ki Xiaomi TV Stick 4K’nın iyi bir performans sunduğunu söyleyebiliriz. TV’ler için Android 11 işletim sistemine sahip olan cihaz, genellikle hızlı bir arayüze sahip. Kumanda yardımıyla ya da sesli komutlarla istediklerinize birkaç saniye içinde erişebiliyorsunuz. Can sıkıcı bir kasma, donma ya da yavaşlama gibi detaylarla karşılaşmanız zor.

Xiaomi TV Stick 4K ile TV'niz Akıllansın! Peki Eski Model İle Farkları Neler?

Ürünümüz, 4 çekirdekli Cortex-A35 işlemciye sahip. Buna Mali-G31 MP2 GPU’su, 2GB RAM ve 8GB dahili depolama detayları eşlik ediyor

Ürün, ilk etapta iyi bir performansa sahip. Amazon Prime, YouTube ve Netflix gibi platformlar üzerinden videolar izleme amacıyla tercih ediyorsanız, uzun vadeli kullanımlarda da performans tarafında ciddi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Öte yandan…

Kurulumu tamamladıktan sonra size yaklaşık 5GB’lık kullanılabilir alan sunuluyor. İsterseniz Google Play Store üzerinden uyumlu oyun ve uygulamaları kurabilirsiniz. Yine de, tam da burada, bir süre sonra hafıza miktarı yeterli olmayabilir. Bu, çalışma hızını da düşürebilir.

Xiaomi TV Stick 4K, Bluetooth 5.2 kablosuz bağlantı teknolojisine sahip. Böylelikle uyumlu kablosuz klavye, mouse ya da gamepad’leri bu cihazla eşleştirerek kullanabilirsiniz. Ama özellikle dizi ve film tutkunları için yalnızca mevcut kumandanın da yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Xiaomi TV Stick 4K ile TV'niz Akıllansın! Peki Eski Model İle Farkları Neler?

İster kumandanın fiziksel tuşlarını kullanın, isterseniz de Google Asistan özelliği yardımıyla sesli komutlar verin

Ürünün beraberinde gelen kumandanın üzerinde çok az tuşa yer veriliyor. Bu, zaten önceki kumanda tasarımıyla da benzer bir tasarım. Hatta Mi Box S 4K’da da benzer bir kumanda vardı.

Tek tuş yardımıyla Netflix’e ya da Amazon Prime’a erişebiliyorsunuz. Dairesel olarak tasarlanan büyük tuş yardımıyla da uygulamalar arasında geçişler çok kolay. Üst kısımda da sesli komut tuşu yer alıyor, ki bence en çok tercih edilecek tuşlardan biri bu. Örneğin, YouTube’da bir şey mi aratmak istiyorsunuz, bunu sesli olarak kumandaya söylemeniz yeterli. Çoğu kez tatmin edici sonuçlarla karşılaşabiliyorsunuz.

Toparlamak gerekirse…

Xiaomi TV Stick 4K, pek çok açıdan kullanışlı bir ürün. Dakikalar içinde kurulumunu “tak çalıştır” yaparak kullanmaya başlayabiliyorsunuz. 4K çözünürlük ve sesli komut desteği kumandası, hem kalite hem de kolay kullanılabilirliğin önünü açıyor. Bluetooth 5.2 bağlantı sayesinde isterseniz oyunlar için kablosuz klavye ve mouse bağlayabiliyorsunuz.

“Peki internet tarayıcı performansı nasıl?” diye soracak olursanız, bu tip ürünlerin tarayıcılarda gezintiye çıkmak, araştırma yapmak için pek de ideal ürünler olmadığını söyleyebiliriz.

Bir güzel detay ise, kurulu Chromecast özelliğinin olması. Böylece akıllı telefon ya da tabletlerinizi de kablosuz olarak ekran paylaşımı moduna alabilir, detaylara daha büyük ekranda göz atabilirsiniz.

Xiaomi TV Stick 4K, ülkemizde 1200 TL civarı fiyatlarda bulunabiliyor.

İlgili Haberler

>> Vivo S15 Serisi Güçlü İşlemcileri İle Geliyor!