Xiaomi, MediaTek ve Huawei, Yeni Ürünlerini Erteledi! Peki Neden?

Xiaomi ve Huawei de dahil Çin menşeli pek çok teknoloji şirketi, önümüzdeki günlerde gerçekleştirmeyi planladığı ürün çıkışlarını ve düzenlemeyi planladıkları lansmanları belirsiz tarihlere erteleme kararı aldı. Gerekçesi nedir derseniz, cevap verelim: Çin Komünist Partisi Eski Genel Sekreteri Jiang Zemin’in hayatını kaybetmesi. Şirketler, ertelemelerle ilgili Çin’in Twitter’ı olarak da bilinen Weibo platformu üzerinden bilgiler paylaştı.

Xiaomi, Huawei, iQOO ve MediaTek gibi markalar, yakın zamanda pek çok ürün çıkışı ve lansmanı planlıyordu. Çin Komünist Partisi’nin Eski Genel Sekreteri Jiang Zemin’in hayatını kaybetmesi, firmaların planlarını ileri tarihlere ertelemesine yol açtı. Firmalar, Weibo platformu üzerinden teknoloji severlerle bilgi paylaşımında da bulundu.

Örneğin Xiaomi, yeni Mi 13 serisini görücüye çıkarmaya hazırlanıyordu. Yaşanan üzücü gelişme sonrasında, bu lansmanın henüz net tarihi belli olmayan ileri bir döneme ertelendiği bildirildi.

Huawei ise, 2 Aralık için planlanan yeni ürün tanıtım etkinliği üzerinde çalışıyordu. Son gelişmeler neticesinde onlar da erteleme kararı aldı ve henüz yeni tarih duyurulmadı.

MediaTek firması, yeni çipseti Dimensity 8200’ün lansmanı için hazırlıklar yürütüyordu. Orijinal planlamaya göre 1 Aralık’ta çıkış gerçekleştirilecekti, ama son gelişmeler neticesinde onlar da erteleme kararı aldı.

iQOO Phone ise, yeni 11 serisi ve Neo7 SE’nin ertelendiğini, yeni tarihlerin henüz belli olmadığını ve yakında yeni detaylar paylaşılacağını bildirdi.

Xiaomi, MediaTek ve Huawei, Yeni Ürünlerini Erteledi! Peki Neden?

Peki bu ürünler arasında en dikkat çekici olanlara göz atmak gerekirse, Xiaomi Mi 13 serisi ve Dimensity 8200 ile teknoloji severlere neler vaat ediliyor?

Mi 13 serisi, Xiaomi’nin güncel amiral gemisi akıllı telefon serisi olarak planlanıyor. Aile, Mi 13 ve 13 Pro olmak üzere iki üyeden oluşuyor.

İki telefonda da Qualcomm’un güncel üst seviye çipseti Snapdragon 8 Gen 2 kullanılacak. Ekran teknolojisi tarafında da AMOLED LTPO seçeneği öne çıkıyor. Böylelikle canlı renkler ve akıcı detaylar sunulabilecek.

Hızlı şarj tarafında da kablolu olarak 100w, kablosuz olarak 50w değerlerinin sunulacağı bildiriliyor.

Xiaomi, MediaTek ve Huawei, Yeni Ürünlerini Erteledi! Peki Neden?

MediaTek’in yeni çipseti Dimensity 8200 ise, 8100 serisinin biraz daha güncellenmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkabilir. Bu çipsette de 4x Cortex-A78 ve 4x Cortex-A55 çekirdekleri olabilir, ama bu kez daha yüksek çalışma hızlarının olabileceği de ifade ediliyor.

A78 tarafında, 3.1GHz hızda çalışan tek çekirdek ve 3.0GHz değerinde çalışan 3 çekirdek olabilir.

4 tane Cortex-A55 çekirdeği ise daha düşük performans ve düşük güç tüketimi için 2.0GHz çalışma değerine sahip olabilir.

PhoneArena’da yer verilen bilgilerde, Çin geleneklerine göre 49 günlük yas dönemi yaşanabilir. Eğer böyle olursa, yeni ürünler için en erken ihtimal Ocak 2023 görünüyor.

İlgili Haberler

>> Apple, iPhone 16 Ailesi İçin Önemli Bir Adım Atmaya Hazırlanıyor