Yabancı Tabelalı İşyerleri Ceza Alabilir: Türk Dil Kurumu Duruma El Atacak!

Yabancı Tabelalı İşyerleri Ceza Alabilir: Türk Dil Kurumu Duruma El Atacak!

yabancı tabelalı işyerleri
Google News Abone Ol

Yeni gelen haberlere göre yabancı tabelalı işyerleri ceza alabilir. Özellikle de Türk Dil Kurumu bu konuda çok büyük yasaklar getirebilir. Yüksek İstişare Kurulu’nda görüşülen raporda, bu tür tabelaların kaldırılmasının büyük bir öneme sahip olduğu ifade edildi. Hadi gelin detaylara hep birlikte göz atalım.

TBMM’nin önüne gelecek yeni bir yasa ile birlikte, yabancı kelimelerin kullanıldığı tabelalar kaldırılacak. Böylece Türkçe kullanıma teşvik edilmesi için büyük bir çaba harcanacak. Bu rapor elbette durduk yere çıkarılmadı. Son dönemlerde yabancı kelimelerin yer aldığı tabela sayısı artınca böyle bir karar alındı. AVM gibi merkezler ise ilk hedef alınacak yerlerden birisi olacak. TBMM tarafından değerlendirilecek yeni raporda yabancı tabelalar konusunda önemli adımlar atılacağı ifade edildi.

Yabancı tabelalı işyerleri ceza için TBMM’yi bekleyecek

Öncelikle TDK tarafından belirlenecek yeni kuralların set olduğunu söyleyemeyiz. İngilizce ya da başka yabancı dillerin yardımcı olmak ve yönlendirmek amacıyla ikinci dil olarak kullanılabileceği bu raporda önemle belirtildi. Asıl sorun tamamen ingilizce kelimelerden kaynaklanıyor. AVM ve lokantalar, neredeyse tamamen yabancı isimler kullanıyor.

yabancı tabelalı işyerleri

Bu tür tabelaların yabancı kelimelerden büyük oranda arındırılması gerektiği söylendi. Toplantıya katılanlar tarafından yapılan açıklamada, “Ankara’da yol boyunca başımızı nereye çevirsek, yabancı isimli oteller, AVM’ler, şirketler, hastaneler görüyoruz. Yeni bir yasal düzenlemeyle bunlara bir düzen getirilmeli” diyerek sitem edildi. Yabancı tabelalı işyerleri ceza alırlarsa, bunun bir ölçüde caydırıcı olabileceği düşünülüyor. Ancak henüz nasıl bir tedbir alınacağı kesin değil. TDK’nın hedefinde sadece işyerleri yoktu.

TV programları da TDK tarafından en çok eleştirilen konular arasında yer alıyordu. Programlarda; hem sunucu ve spikerin hem de programa katılan kişilerin sık sık yabancı kelimeler kullandığı ve bu durumun Türkçe yapısını bozduğu ifade edildi. TBMM gündemine gelmesiyle birlikte bu konu da tartışılacak. Yabancı tabelalı işyerleri ceza alması ile ilgili karar da gündeme gelme ihtimaline sahip. Ancak henüz net bir karar alınmadı. TDK stratejisini zaman gösterecek.

İlgili Haberler

>> Spotify Sanatçı Fon Toplama özelliği üzerinden iyzico ile doğrudan bağış toplanabilecek

>> Samsung Galaxy Note 20 Tanıtıldı! İşte fiyatı, özellikleri ve tüm detaylar…


CEVAP VER