Yapay Zekâ tabanlı sağlık sigortacılığına TÜBİTAK desteği

İstanbul Teknik Üniversitesi Teknokent’te operasyonlarını sürdüren ve AR-GE’ye büyük önem veren SFS’nin, “Yapay Zekâ Tabanlı Sağlık Sigortacılığı için Uygulama Geliştirilmesi” konulu 1501 TÜBİTAK TEYDEB proje destek başvurusu onaylandı.

Türkiye’nin lider sigorta yazılım şirketlerinden SFS’nin sağlık sigortacılığı sektörüne yönelik geliştirdiği yapay zeka tabanlı projesi TÜBİTAK’tan destek aldı. Bu destekten ötürü çok büyük bir onur ve mutluluk duyduklarını anlatan SFS Yazılım ve Danışmanlık Genel Müdürü Murat Atıcı, “Yapay zeka algoritmalarıyla donatılan proje, bireylere en uygun sağlık sigortası paketlerini doğru fiyatlarla önerip, sektör karlılığını artırırken müşteri memnuniyetini de üst seviyeye çıkarmayı hedefliyor” dedi.

Sağlık Sigortacılığında Yapay Zekâ

Yapay zeka tabanlı geliştirilen proje, sigorta şirketlerinin işlerinin kolaylaştırılması, hızlandırılması, risklerin azaltılması ve doğru tahmin edilmesi, kullanıcıların prim hesaplamalarına daha kolay ve hızlı bir şekilde erişebilmesi amacıyla geliştirildi. Türkiye’de Sağlık Sigortacılığı sektöründe faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin, acentelerin ve alternatif dağıtım kanallarının kullanabileceği proje, sağlık sigortacılığında yenilikçi ve rekabetçi ürünlerin hızlı ve kolayca piyasaya sunulmasını sağlayacak.

Yapay zeka algoritmalarıyla donatılan proje, bireylere en uygun sağlık sigortası paketlerini doğru fiyatlarla önerip, sektör karlılığını artırırken müşteri memnuniyetini de üst seviyeye çıkarmayı hedefliyor. Yapay zeka tabanlı ve akıllı bu ürün, inovatif yönü ile sigorta sektörüne önemli katkılar sağlayacak. Projenin ürünleştirme çalışmalarının tamamlanmasından sonra global ölçekte kabul edilebilirliği sağlanarak ihracat potansiyelinin oldukça yüksek seviyede olması hedefleniyor.

Sağlık Sisteminin Riskleri Azaltılacak

SFS Yazılım ve Danışmanlık Genel Müdürü Murat Atıcı, tüm dünyayı etkileyen pandemi sürecinde sağlık sistemlerinin öneminin oldukça arttığına dikkat çekti. Atıcı, “Bu süreçte edinilen tecrübelerden yola çıkarak geleceğe daha hazır olabilmek için, sağlık poliçe üretiminin daha efektif ve akıllı yapılabilmesi nitelikli sağlık hizmetlerine toplumun tüm kesimlerinin erişebilmesi önemli hale geldi” dedi.

Bu kapsamda Türkiye’de Sağlık Sigortacılığı sektörüne yönelik özel bir yapay zeka tabanlı sistem geliştirmek için çalışma başlattıklarını anlatan Atıcı, “Bu projeyi sigorta şirketlerinin işlerinin kolaylaştırılması, hızlandırılması, risklerin doğru doğru tahmin edilmesi, şirketlerin poliçe üretim ve ürün geliştirme süreçlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde yürütülmesi amacıyla oluşturduk. Ciddi bir altyapı çalışmasının ardından devreye alacağımız projenin TÜBİTAK gibi bir kurumdan destek almış olması bizi çok onurlandırdı” diye konuştu.

İnovatif Özellikler Geliyor

Projenin hem sektör hem de ülke için birçok yeniliği barındırdığını anlatan Atıcı, “Bu proje, sağlık sigortacılığı için anlamlı olabilecek bütün verileri işleyerek yapay zeka tabanlı fiyatlandırma yapabilme özelliğine sahip inovatif bir ürün geliştirmeyi amaçlıyor. Proje Yapay Zeka Tabanlı Akıllı Prim Modülü ile tüm risk bileşenlerine göre prim hesabı yapabilecek.

Doğru risk tahmini ile sigorta şirketlerinin ve sigortalıların çıkarları korunacak. Akıllı algoritmalar sayesinde değişen müşteri ihtiyaçlarına uygun ürün geliştirip teklif üretilebilecek. Hasar süreci otomasyonu ile hastanın tazmin süreci hızlanacak.” ifadelerini kullandı.

İhracat Potansiyeli Yüksek

Sağlık sigorta yazılımı Murat Atıcı
SFS Yazılım ve Danışmanlık Genel Müdürü Murat Atıcı

Sistemin ürünleştirme çalışmalarının tamamlanmasının ardından global ölçekte kabul edilebilirliğinin sağlanacağını anlatan Atıcı, “Bu projenin ihracat potansiyeli oldukça yüksek. Uygulamanın sigorta şirketlerinin risk yönetimini ve operasyonel süreçlerini iyileştirmesi dolayısı ile hem müşteri memnuniyetini ve hem de şirket verimliliğini artırması hedefleniyor. Son kullanıcıya en doğru ürünü sunabilmek bu platform ile çok daha kolay hale gelecek” şeklinde konuştu.

Gelişim Hızla Devam Ediyor  

Sağlık sektörünün son yıllarda özellikle de pandeminin etkisiyle çok hızlı bir gelişim trendine girdiğine dikkat çeken Atıcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Covid-19, dünya genelinde milyonlara ulaşan vaka sayısıyla birlikte, oluşturduğu sağlık tehdidinin yanı sıra yaşantımızı, iletişimimizi ve iş modellerimizi de değiştirdi. Hızla artan hasta sayısı dünya genelinde sağlık sistemlerine kapasite sorunu yaşanmasına yol açtı.

Sağlık sigortacılığı alanında bütünleşik ve yapay zekanın sağladığı imkanları da kullanıma sunan bir çözüme ihtiyaç olduğunu görmekteyiz. Geliştireceğimiz uygulamayı bütün sağlık sigortacılığı eko sistemine de destek verecek şekilde planlamaktayız. Ülkemizdeki sağlık sektörünün bölgesel fırsatlara da açık olduğu bilinciyle Sağlık Sigortacılığı alanına odaklanmış bulunuyoruz Almış olduğumuz TUBİTAK desteğini en etkin şekilde kullanarak sektöre ve ülkemize değer katacak bir uygulama geliştirmeyi hedefliyoruz.”

İlgili Haberler

>> SFS ‘Geleceğin Sigorta Trendleri’ Buluşmalarını Başlattı