Yeni Amiral Gemisi: Snapdragon 8 Gen 1+ ‘i İlk Hangi Telefon Kullanacak?

Snapdragon 8 Gen 3

Bir süredir devam eden söylentilerin ardından nihayet Qualcomm’dan doğrılama geldi. Firma, Snapdragon Night etkinliği için hazırlıklara başladı ve önümüzdeki günlerde yeni çipsetleri Snapdragon 8 Gen 1+ ve Snapdragon 7 Gen 1 ‘i ilk kez görücüye çıkaracak. İşte detaylar.

Qualcomm, önümüzdeki günlerde düzenleyeceği özel bir etkinlik ile yeni çipsetleri Snapdragon 8 Gen 1+ ve Snapdragon 7 Gen 1 ‘i görücüye çıkararak gövde gösterisi yapmayı planlıyor.

GSM Arena’daki bilgilere göre firma, 20 Mayıs’ta Çin’de “Snapdragon Night” isimli bir etkinlik gerçekleştirecek. Yerel saat ile 20:00’de başlaması planlanan etkinlik, yalnızca teknoloji severlerin değil, aynı zamanda rakip çipset üreticilerinin de merakla beklediği bir etkinlik.

Daha önce gelen bilgilerde, Snapdragon 8 Gen 1+ ‘ın Gen 1’e kıyasla ufak tefek birkaç geliştirme sunacağı dile getirilmişti. Ana çekirdek olarak bir tane 3GHz değerde Cortex X2, performans için üç tane Cortex A710 ve düşük düzeyde, daha verimli çalışmalar için 4 tane Cortex A510.

Bu yeni amiral gemisi çipsetin TSMC’nin 4nm üretim süreciyle hazırlanacağı belirtiliyor. Yani olabildiğince yüksek performans ve olabildiğince düşük güç tüketimi. Tabii yüksek performans sunarken mobil cihazların olabildiğince soğuk çalışmaları da bir o kadar önemli.

Yeni Amiral Gemisi: Snapdragon 8 Gen 1+ 'i İlk Hangi Telefon Kullanacak?

Peki bu yeni çipseti ilk olarak hangi akıllı telefonda göreceğiz?

Gelen bilgiler, Motorola’nın Qualcomm’un yeni amiral gemisi çipseti için heyecanlı olduğu yönünde. Yani yakın zamanda çıkması beklenen yeni Motorola Edge modelinde Snapdragon 8 Gen1+ çipseti görebiliriz.

Snapdragon 7 Gen 1 çipset ise, yeni orta – üst seviye çözümü olarak boy gösterecek. Yüksek performans için 4 tane Cortex-A710 çekirdeği, ki bunlar 2.36GHz değerde çalışacak. Bunlara ek olarak, ekonomik çalışma düzeyi için dört tane de A510’dan söz ediliyor, ki bunlar da 1.8GHz değerde çalışacak. Bu tarafta da ilk kullanıcının Oppo olacağı konuşuluyor. Çinli şirket, büyük ihtimalle yeni Reno8 serisini 23 Mayıs’ta görücüye çıkaracak ve bu seride yeni Snapdragon 7 serisi çipsete yer verecek.

Tahmin edeceğiniz üzere, başta Samsung olmak üzere pek çok üreticinin bu çipsetleri yeni telefonlarında kullanması büyük ihtimal. Özellikle de 8 Gen1+, 2022’deki çoğu amiral gemisi için vazgeçilmez seçenek olacaktır.

Yeni detaylar oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberler

>> Karayip Korsanları 6 ‘da Johnny Depp Olacak Mı?