Yeni Apple modellerinde Lightning girişi kaldırılabilir

Yeni Apple modellerinde Lightning girişi kaldırılabilir

iphone lightning girişi
Google News Abone Ol

Apple, kısıtladığı kutu içeriğinin ardından, bundan sonraki çıkartacağı modellerde Lightning girişi olmayacağı haberiyle gündeme geldi.

Android dünyasında uzun süredir USB-C girişi kullanılmasına rağmen, Apple ilk modellerinden beri kendi girişini kullanmaktaydı. Son çıkaracağı serilerde USB-C girişi destekleyeceğine dair söylentiler gündeme gelmişti. Fakat kullanıcılar, USB-C girişli iPhone beklerken tam tersi bir haber ile karşılaştı. Gündeme gelen habere göre ise Apple artık şarj girişine sahip olmayabilir. 

iphone lightning girişi

Portsuz telefon yolunda MagSafe’i tanıtarak ilerleyen Apple, yakında modellerini bağlantı noktasız bir şekilde kullanıcılarına sunabilir. MagSafe sayesinde kablosuz hızlı şarjı amaçlanıyor. Kablosuz şarja olan ihtiyaç en aza indirildiğinde ise Apple’ın yeni iPhone modelinin herhangi bir bağlantı portuna sahip olmayacak bir model üretmesi bekleniyor. Bunun yanında herhangi bir bağlantı noktası olmadığı için yeni çıkaracağı kulaklıklar da kablosuz olacak. Haliyle daha şu anda Apple kullanıcılarının kullanmakta olduğu kablolu kulaklıklar ise ne yazık ki çöp olacak. 

Apple Lightning girişi olmaması için yıllardır hazırlanıyor

Lightning girişi olmayan iPhone söylentisinin yanı sıra, herhangi bir şarj girişi olmayan telefon ilk kez geçen sene Vivo’dan gelmişti. Geçen sene yalnızca telefonun arkasına bağlanan bir aparat ile şarj olan Vivo, üzerinde herhangi bir bağlantı girişi de bulunmuyordu. Vivo tarafından üretilen konsept telefon henüz satışa sunulmadı. Fakat bağlantı noktası olmayan bir telefon sunulmasının öncüsü, Vivo diyebiliriz.  

Apple yıllardır bu teknolojinin altyapı hazırlığını yapıyor diyebiliriz. Portlar telefonda üç temel işlev sunar. Bunlar; ses çıkışı, veri aktarımı ve şarj. Apple veri aktarımı için AirDrop ve iCloud’u geliştirdi. Ardından 2016 yılında piyasaya sürdüğü AirPods modelleri sayesinde de kablolu kulaklığa olan ilgi azaldı, kullanıcılar kablosuz kulaklığa yöneldi. Şimdi ise Apple’ın MagSafe’i tanıtmasıyla, artık bağlantı noktasına sahip olmayan modeller üreteceğine dair söylentiler ortaya çıktı. 

Apple’ın genellikle aksesuarlarını ekstradan sattığını biliyoruz. Özellikle şarj cihazının kutudan kaldırılmasıyla kullanıcılar tarafından büyük bir tepki topladı. Eğer Apple, kullanıcılarının tepkilerini önemsemez ise, uzun süredir şarj, veri aktarımı ve kulaklık gibi fonksiyonları kablosuz kullanabilmemizi sağlayan teknolojileri geliştirmesinin ardından, bağlantı noktasına sahip olmayan modellerini de piyasaya sürecektir. 

İlgili Haberler

>> Apple, Google’a alternatif arama motoru geliştiriyor olabilir

>> iPhone 12 peynir ekmek gibi yok satıyor


CEVAP VER