Apple, Google’a alternatif arama motoru geliştiriyor olabilir

Apple iOS 14.4.1 kritik hata
Google News Abone Ol

Teknoloji devi Apple’ın, Google’a alternatif arama motoru geliştirme çabasında olduğu söyleniyor. İşte tüm detaylar. 

Teknoloji pazarında tüm cihazlara hakim olan Google, zirveyi sürdürmek için elinden geleni yapmaya çalışıyor. Buna karşın Apple için artık Google’ın varsayılan arama motoru olmayacağı söylentisi ise gündeme oturmuş durumda. Google, iOS cihazların Safari tarayıcısında varsayılan arama motoru olmak için her yıl Apple’a yüklü miktarda paralar ödüyor. 8 ile 12 milyar dolar arası ödemeyi her yıl Apple’a yapan Google, iOS işletim sistemli cihazlarda artık varsayılan arama motoru olmayabilir. 

Apple’ın iOS 14 sürümünde tarayıcıdan yapılan aramalarda kendi sonuçlarının çıkartması ise yeni bir arama motoru geliştirilmeye hazırlanabileceğini kanıtlar nitelikte. Söylentilerden bazıları ise Apple’ın artık iOS cihazlarında Apple Search isminde yeni arama motorlarını kullanacağı. Fakat bunun hakkında herhangi bir kesin bilgi olmamakla beraber iki taraftan da bu konu hakkında bir açıklama yapılmadı. Fakat Apple alternatif arama motoru tercih ederse Google için işler iyiye gitmez diyebiliriz.

Google bu konuda yasal sorunlar ile uğraşıyor 

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Google’ın arama motoru firmaları arasında tekel yapısından dolayı, diğer firmaların Google’a karşı bir dezavantaja sahip olduğundan bu konuda bir soruşturma söz konusu. Google, uzun süredir tekelleşmesinden dolayı soruşturmalar ve davalar ile uğraşıyor. Yüklü cezalar ödese dahi pazar hakimiyeti için elinden geleni yapmaya devam eden Google, bu konudan bir hayli çekecek gibi görünüyor. 

Google Türkiye

Google’ın, rakip firmaların müşterilerini engelleyecek, rakip firmaları geriye atacak adımlarıyla Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından yüklü cezalara tabi tutuluyor. Rekabeti bozan hamleleri sonucunda ortada nasıl bir piyasa kalacak, bir hayli merak konusu.  

Google’ın tekelleşmesinin önüne geçebilecek en yüksek sermayeye sahip şirketlerden biri olan Apple için en büyük fırsat diyebiliriz. Eğer Google ile Apple arasındaki anlaşma bozulursa, Apple, ilk olarak iOS modellerinde geliştirmekte olduğu iddia edilen arama motorunu kullanıcılarına sunabilir. Pazarda büyük payı olan Apple, modellerinin Google arama motorunu kullanmaması ise Google tarafından ileride büyük sorunlara yol açacaktır.

İlgili Haberler

>> iPhone 12 peynir ekmek gibi yok satıyor

>> Apple 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için düğmeye bastı


CEVAP VER