Yeni Duke Nukem Gelecek mi? Scott Miller’dan Üzen Açıklama!

Apogee Software/ 3D Realms efsanesi Scott Miller ile DOOM serisinin 30. yılı münasebetiyle hazırlamayı düşündüğüm yeni bir fanzine için ufak bir soru – cevap sekansı gerçekleştirdim. Cevabını merak ettiğim sorulardan bir tanesi, tabii ki Duke Nukem serisinin geleceğiyle ilgiliydi…

Apogee çatısı altında doğan Duke Nukem markası, 2010 yılında Gearbox Software tarafından satın alınmıştı. Bu hamleden bir yıl sonra uzun süredir beklenen Forever isimli oyunu da tamamlayarak çıkaran stüdyo, devam oyunları için de heyecan verici bilgiler paylaşmıştı. Özellikle stüdyonun CEO’su Randy Pitchford’a güven vardı. Zira Pitchford’un ekibi, Brothers in Arms ve Borderlands gibi başarılı serilere imza atmıştı. Ne var ki yıllar geçmesine rağmen Duke tarafında önemli bir gelişme yaşanmadı.

Yeni Duke Nukem Gelecek mi? Scott Miller'dan Üzen Açıklama!
Bu fotoğraf, 2011 yılından… Aral Game’in ofisini ziyarete gitmiştim.

Bilenleriniz vardır, kısa süre önce Gearbox Software’ın satışa çıkarılabileceğine dair haberler yayınlanmıştı. Gerçekten satılır mı, satılırsa kim alır şu an bilinmiyor, ama belki de bu süreçte Duke IP’si Apogee Software/ 3D Realms’e döner diye düşünmüştüm. Haliyle bu soruyu Scott Miller‘a yönelttim. Cevabı ise şöyle oldu:

“Açıkçası şansımızın sıfıra yakın olduğunu düşünüyorum. Gearbox’ın Duke Nukem haklarını 100 milyon dolardan az bir rakama satmayacağına, hatta daha yüksek bir fiyat belirleyeceğine dair ciddi şüphelerim var.

Öte yandan, bir daha harika bir Duke oyununun yapılabileceğine inanmıyorum. Duke’ü doğru yapabilmek, kişiliğini doğru anlayarak hareket etme açısından son derece zordur. Söylentilere konu olan Duke Nukem filminde karakterin doğru yansıtılıp yansıtılmadığını da cidden merak ediyorum. Örneğin, Duke’ü komik yaparsanız, karakteri anlamadığınızı göstermiş olursunuz. Onu çok kaba ya da geveze yaparsanız da aynı şey olur. Tabii karakteri yanlış anlamanın pek çok başka yolu da bulunuyor.

Bir sonraki Duke oyununda ya da filminde gerçekten karakterin hakkı verilirse, doğrusunu söylemek gerekirse çok şaşıracağım.”

Duke Nukem serisinin yaratıcılarından Scott Miller, orijinal Duke çizimlerinden bir tanesi ile…

İlgili Haberler

>> Bütçe Dostu iPhone Yolda: Tükiye’ye de Gelecek!