Yeni MacBook Air Apple M1 ile geldi

Yeni MacBook Air

Yeni MacBook Air Apple’ın yeni ARM tabanlı yonga seti olan Apple M1 ile geldi. İşte MacBook Air’ın öne çıkan tüm özellikleri ve fiyatı.

Apple’ın dün gece düzenlenen One More Thing etkinliğinde, M1 çipinin tanıtımının ardından Apple, yeni nesil dizüstü bilgisayarı Apple MacBook Air’i tanıttı. Şirkete göre, yeni MacBook Air ince ve hafif dizüstü bilgisayarları tamamen yeniden tanımlayacak. Apple M1 ile gelecek olan bu yeni model, performans konusunda çığır açacak. Apple, M1’in MacBook Air’in “imkansız şeyleri” başarmasını sağladığını iddia ediyor. Apple, özellikle ince ve hafif bir dizüstü bilgisayarda mümkün olmayan işlemlerin bu model ile yapılacağını da belirtiyor.

Apple, yeni MacBook Air’in önceki MacBook Air’den üç kat daha hızlı olduğunu söylüyor. Bu yonga, “önceki modelden beş kat daha hızlı olan dünyanın en hızlı grafiklerini” entegre ediyor.

CPU açısından, yeni MacBook Air önceki nesle göre 3,5 kat daha hızlıyken, SSD hızı iki kat daha hızlı. Pil ömrü açısından, yeni dizüstü bilgisayarda 15 saate kadar kablosuz ağda gezinme ve 18 saate kadar video oynatma süresi var.

Bu MacBook Air’in ilginç bir yanı, tamamen sessiz ve fansız bir tasarıma sahip olması. Fiyatlandırma açısından, yeni MacBook Air 999 dolardan başlıyor. Türkiye’de ise 10.499 TL’den satışa sunulacak.

Apple MacBook Air ile MacBook Pro ve Mac mini modelleri şu an Apple.com’da sipariş edilebiliyor. Ancak şimdilik Türkiye’de özelleştirme seçeneğinin aktif olmadığını belirtelim.

Yeni MacBook Air

Apple’ın kendi yongasına sahip yeni MacBook’un gelişiyle birlikte, şirket artık Mac’lerdeki Intel işlemcilerden uzaklaşıyor. Birkaç ay önce şirket, Mac’lerde kendi özel Apple Silicon işlemcilerini kullanacağını açıkladı. O sırada, çiplerinin watt başına endüstri lideri performans sunacağına söz verdi.

Ancak şimdilik Apple, Intel yongalı MacBook’ları piyasaya sürmeye devam edecek. Tam geçiş yaklaşık iki yıl sürecektir. Şu an itibariyle şirket, Intel yongalı 27 inçlik bir iMac geliştiriyor.

Yeni MacBook Air

Yeni MacBook Air özellikleri

  • 8 çekirdekli CPU ve 8 çekirdekli GPU’ya sahip Apple tasarımı M1 çip
  • Tamamen sessiz, fansız bir tasarım
  • 3,5 kata kadar daha hızlı CPU, 5 kata kadar daha hızlı grafikler ve 2 kata kadar daha hızlı SSD
  • 9 kata kadar daha hızlı makine öğrenimi
  • True Tone ve P3 geniş renk gamı ​​desteğine sahip 13 inç Retina ekran
  • 2 TB’a kadar SSD depolama ve 16 GB’a kadar bellek
  • 18 saate kadar pil ömrü
  • İki Thunderbolt 3 / USB4 bağlantı noktası
  • Magic Keyboard, Force Touch izleme dörtgeni ve Touch ID
  • Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.0 bağlantısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here