Yeni Teknolojilerin Geliştirildiği Paris 3DEXPERIENCE Lab’ı Gezdik!

Tamamen dijital olarak tasarlanmış ilk uçakla başlayıp, ilk 3D sanal kalbin geliştirilmesine kadar varan teknolojik inovasyonlar Dassault Systèmes’in 40 yıllık tarihi boyunca ulaştığı kilometre taşlarından yalnızca bazıları. 40 yıllık tecrübesini insanlığa yararlı tüm alanlarda kullanmak isteyen firma bu alanda da açtığı geliştirme laboratuvarları ile hizmet veriyor. BT Günlüğü olarak Dassault Systems’in Paris kampüsü içerisinde yer alan 3DExperiance Laboratuvarını ziyaret ettik. İyi seyirler.

Öncelikle laboratuvarların kurulma amacından bahsetmek istiyorum sizlere. Açık inovasyon laboratuvarı ve start-up hızlandırma programı olan 3DEXPERIENCE Lab, girişimciliği teşvik etmek ve toplumun yaratım geleceğini güçlendirmek için yeni bir açık inovasyon yapısı geliştiriyor. Bu laboratuvarda, robotların kullanıldığı büyük ölçekli eklemeli inşaat, cerrahi simülasyonu için kişiselleştirilmiş organların 3D baskısı ve uzun menzilli güneş enerjisiyle çalışan insansız hava araçları da dahil olmak üzere Birleşmiş Milletler‘in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu başarılı projelere imza atıldı.

3DEXPERIENCE Lab ayrıca, Massachusetts Institute of Technology’nin Bits and Atoms Merkezi ile iş birliği içinde tasarlanan ve kurulan bir dijital üretim alanının da yer aldığı Kuzey Amerika’da ve Hindistan’da bulunuyor.

2015 yılında kurulmasının ardından laboratuvar, dünya çapında 25’ten fazla kuluçka programı, hızlandırıcı, eğitim, girişimcilik ve teknoloji laboratuvar ortaklarıyla, 1.800 mentoruyla ve belirli endüstrilerde gelecek vaat eden projeleriyle çok uluslu şirketlerle iş birlikleri yaparak büyümeye devam ediyor.

Laboratuvar içerisinde birçok projeye yakından bakma şansımız oldu. Özellikle VR ile geliştirilen projeler ilgimi çekti diyebilirim. Sanal ikiz oluşturularak geliştirilen bu projeler kullanıcıların her alanda yaşamını çok daha kolay hale getirilebiliyor. Mesela birçoğumuz MR cihazının gürültüsünü biliriz. Fakat bunu bilmek için MR cihazı ile çekim yaptırmak gerekiyor. Hatta birçoğumuz söylentilerden korkarız ve MR cihazına girerken biraz tedirgin oluruz. Laboratuvar içerisinde geliştirilen dijital ikiz sayesinde kullanıcılar MR cihazına girmeden MR tecrübesi elde edebiliyor. Sadece bu değil birçok alanda deneyim kazanmak mümkün. Bu sadece geliştirilen bir proje. Bunun gibi onlarcası 3DExperiance Laboratuvarlarında geliştiriliyor.

Burada sizlere birazda sanal ikiz den bahsetmek istiyorum. Dassault Systems’in geliştirdiği 3DEXPERIENCE platform üzerinden insan vücudunun sanal ikiz deneyimini; modelleme, simülasyon, iş zekası ve iş birliği yoluyla bütünleştirebiliyorsunuz. Platform, bir nesneden alınan verileri, tamamen yapılandırılabilen ve simüle edilebilen tümüyle canlı bir sanal modele yansıtmak için biyobilimleri, malzeme bilimlerini ve bilgi bilimlerini bir araya getiriyor.

Bunun yanı sıra yaratıcılığı, bilim ve teknolojiyi birleştirerek, görüneni temsil etmek için görünmeyeni anlamayı olanaklı hale getiriyor diyebilirim.

Dolayısıyla endüstri profesyonelleri, araştırmacılar, doktorlar ve hatta hastalar, bir hasta tedavi edilmeden önce ilaçların bir hastalığı etkileme şeklinden cerrahi sonuçlara kadar neyin görülemediğini görselleştirebiliyor, test edebiliyor, anlayabiliyor ve öngörüde bulunabiliyor

Tekrar laboratuvara dönelin isterseniz. Hali hazırda laboratuvar içerinde geliştirilen birçok proje var. Bunlardan 16 tanesi şehir alanında faaliyet gösteriyor. Hayatımızı kolaylaştıracak işler tarafında ise 22 proje yer almakta. Yaşam tarzı alanında 6 proje ve Fab Lab tarafında da 6 proje yer almakta. Diğer projelerle birlikte toplamda 53 proje 3DExperiance laboratuvarlarında geliştirilme aşamasında yer alıyor. Dassault Systems’in 3DEXPERIENCE laboratuvarları hakkında daha fazla bilgi almak için 3DExperiancelab.3DS.com adresini ziyaret edebilirisiniz. Paris 3DEXPERIENCE laboratuvarından sizlere aktaracaklarım şimdilik bu kadar teknoloji dünyasıyla ilgili yeni ve ilginç içeriklere ulaşmak için bizi takip etmeyi unutmayın.teknoloji

İlgili haberler

>> Dassault Systèmes, İnovatif Projesiyle Eyfel Kulesi’ni Yeniden Hayal Ediyor